H χθεσινή, 2η ημέρα παρουσίας των ομάδων υδατοσφαίρισης Ανδρών και Νέων του Απόλλωνα Σμύρνης στη γενέτειρα του συλλόγου Σμύρνη επεφύλασσαν στιγμές εξίσου δυνατές και συγκινητικές με εκείνες των προχθεσινών πρώτων… βημάτων στην πρώτη πατρίδα της «ελαφράς ταξιαρχίας». Σχεδόν μια εκατονταετία μετά τον τελευταίο αγώνα, πριν από τη Μικρασιατική Καταστροφή, το έμβλημα με τον θεό Απόλλωνα φορέθηκε ξανά σε αγώνα υδατοσφαίρισης στη Σμύρνη. Ο Απόλλων αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση, στο πανέμορφο κολυμβητήριο του Πανεπιστημίου Ege της επαρχίας του Μπουρνόβα, την φιλόξενη οικοδέσποινα Esti Belediye, στην οποία τον ρόλο πρώτου προπονητή έχει ο Βαγγέλης Πάτερος.
Ήταν ένας αγώνας ιστορικός, που πραγματοποιήθηκε σε πολύ όμορφο κλίμα από τους περίπου 500 φιλάθλους, οι οποίοι χειροκρότησαν τον Απόλλωνα τόσο στο τέλος της αναμέτρησης για τη νίκη του με σκορ 14-10 όσο και πριν από την έναρξή του. Ιδιαίτερη όμως ήταν και η στιγμή που οι παίκτες της ομάδας μαζεύτηκαν σ’ έναν κύκλο στο κέντρο της πισίνας και φώναξαν το καθιερωμένο πριν από κάθε παιχνίδι σύνθημα: «Τρεις αιώνες, δύο πατρίδες, μία ομάδα. Απόλλων!».
Για την… ιστορία, να αναφέρουμε ότι πρώτος σκόρερ των Κυανόλευκων, με τρία γκολ, ήταν ο Διονύσης Καρούντζος. Ο προπονητής Γιάννης Κατρουζανάκης χρησιμοποίησε τόσο τους έμπειρους παίκτες της ανδρικής ομάδας όσο κι εκείνους της ομάδας Νέων.
Η επίσκεψη στην Αγία Φωτεινή και το μήνυμα ενότητας του μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίου
Νωρίτερα το απόγευμα –και αφού είχε προηγηθεί πρωινή προπόνηση– η αποστολή των Κυανόλευκων επισκέφτηκε, στην ιστορική εκκλησία Αγία Φωτεινή, τον μητροπολίτη Σμύρνης Βαρθολομαίο, ο οποίος καλωσόρισε τον Απόλλωνα στην πρώτη του πατρίδα, τονίζοντας τον ιδιαίτερο συμβολισμό τόσο της παρουσίας της «ελαφράς ταξιαρχίας» «στον τόπο όπου ιδρύθηκε και έλκει την καταγωγή της» όσο και «των μηνυμάτων που αυτή στέλνει ειδικά στις μέρες μας».
Όπως πρόσθεσε χαρακτηριστικά, οι δύο φιλικοί αγώνες με την ESTI αποτελούν «ένδειξη φιλίας και πρόταση ειρήνης».
Ο μητροπολίτης Βαρθολομαίος αναφέρθηκε ακόμη στο σπουδαίο έργο της Μητρόπολης, ενώ εξέφρασε την «ιδιαίτερη χαρά για τη συμμετοχή του Απόλλωνα στον εορτασμό των Θεοφανίων και στην τελετή της κατάδυσης του Τιμίου Σταυρού στην Προκυμαία της Σμύρνης». Παρών στην επίσκεψη, στην έκπληξη του απογεύματος, ήταν ο παλαίμαχος καλαθοσφαιριστής της ΑΕΚ και Κυπελλούχος Ευρώπης Χρήστος Ζούπας, ο οποίος μίλησε στους παίκτες του Απόλλωνα, εκφράζοντας τη συγκίνησή του για την παρουσία του στη Σμύρνη. Εκεί όπου το 1970 στον τελικό του Βαλκανικού Κυπέλλου ενάντια στη Γιουγκοσλαβία είχε πραγματοποιήσει εκπληκτική εμφάνιση σημειώνοντας τους περισσότερους πόντους στην καριέρα του (42) σ’ έναν αγώνα, αναδεικνυόμενος MVP της διοργάνωσης, σε μια απόφαση που –όπως είπε– λίγο έλειψε να προκαλέσει τότε διπλωματικό επεισόδιο.
Ο Χρήστος Ζούπας μιλά στους παίκτες του Απόλλωνα
Τον Γυμναστικό Σύλλογο Απόλλων Σμύρνης σε διοικητικό επίπεδο εκπροσώπησαν ο Γιώργος Αφρουδάκης, που οραματίστηκε και υλοποίησε την επανίδρυση του τμήματος υδατοσφαίρισης της «ελαφράς ταξιαρχίας», ο Πόλυς Αφρουδάκης, ο γενικός γραμματέας του ΓΣ Κώστας Χαραλαμπίδης, ο έφορος του τμήματος υδατοσφαίρισης Σπύρος Μίντζης, ο έφορος των ακαδημιών ποδοσφαίρου του ΓΣ Γιώργος Κατρανάς και το μέλος του ΔΣ και υπεύθυνος ιστορικών και πολιτιστικών θεμάτων Γιώργος Αγγελάκης. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης παρέδωσε αναμνηστικά δώρα στον μητροπολίτη Σμύρνης, μεταξύ των οποίων το βιβλίο που εκδόθηκε το 2011 με τα 120 (τότε) χρόνια ιστορίας του Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Σεβασμιότατος προσέφερε σε κάθε ένα μέλος της αποστολής μία εικόνα με τους τρεις Αγίους προστάτες της Σμύρνης.
Εικόνα από το φιλικό παιχνίδι
Επίσκεψη στο προξενείο και νέο φιλικό με την ESTI
Το σημερινό (5/1) πρόγραμμα περιλαμβάνει πρωινή προπόνηση και ακολούθως επίσκεψη στο ελληνικό προξενείο. Η γενική πρόξενος της Ελλάδας στη Σμύρνη Αργυρώ Παπούλια, που μαζί με τον Τούρκο δήμαρχο της Πόλης Tunc Soyer είχε δώσει το «παρών» στο δείπνο που είχε παραθέσει η ESTI στον Απόλλωνα, προσκάλεσε και θα υποδεχτεί την αποστολή της ελληνικής ομάδας στο προξενείο. Το απόγευμα, στις 7:30 μ.μ. (ώρα Ελλάδας), ο Απόλλων Σμύρνης θα δώσει τον δεύτερο και τελευταίο φιλικό αγώνα με την ESTI Belediye, ενώ τη Δευτέρα –μετά τον εορτασμό των Θεοφανίων– θα πάρει τον δρόμο της επιστροφής για την Αθήνα.
- Φωτογραφίες, βίντεο: ΓΣ Απόλλων Σμύρνης.