Τους στόχους της οικονομίας για το 2020 έθεσε σήμερα ο υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας κατά τη διάρκεια της πρώτης συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου για τη νέα χρονιά. Η ελληνική οικονομία αξιολογείται πλέον θετικά από τους εταίρους μας, τους επενδυτές, τους οίκους αξιολόγησης και τους Έλληνες πολίτες, γεγονός που αποδεικνύεται και από την μεγάλη άνοδο του δείκτη του χρηματιστηρίου το 2019, είπε χτυπώντας και το παραδοσιακό καμπανάκι. Όπως είπε, η κυβέρνηση έχει θέσει τις εξής προτεραιότητες:
- Υψηλή και διατηρήσιμη ανάπτυξη
- Aναδιανομή του εισοδήματος με στόχο την κοινωνική συνοχή
- Bελτίωση του εισοδήματος των νοικοκυριών μέσω κυρίως της μεγαλύτερης από την αρχικά σχεδιαζόμενη μείωση της φορολογίας
- Eνίσχυση της ρευστότητας
- Αλλαγή των δημοσιονομικών στόχων
- Ενίσχυση των αγορών χρήματος και κεφαλαίου.
Από την πλευρά του ο διευθύνων σύμβουλος του oμίλου Χρηματιστηρίου Αθηνών, Σ. Λαζαρίδης, αφού τόνισε την παγκόσμια πρωτιά σε απόδοση του ελληνικού χρηματιστηρίου το 2019 επεσήμανε ότι ο στόχος για την επόμενη χρονιά είναι η άντληση σημαντικών κεφαλαίων από την κεφαλαιογορά για την ενίσχυση των επιχειρήσεων και της οικονομίας. Στόχος της διοίκησης του Χρηματιστηρίου Αθηνών, τόνισε πως είναι η περαιτέρω ενίσχυση της οργανωτικής δομής του και η εισαγωγή νέων δεικτών, όπως είναι ο δείκτης μερισματικής απόδοσης.