Με την αναβίωση των Μωμόγερων, του παραδοσιακού ποντιακού εθίμου του οποίου οι ρίζες χάνονται στην Αρχαιότητα, συνεχίστηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις στο Δήμο Νέας Ιωνίας. Την Κυριακή 29 Δεκεμβρίου παρουσιάστηκε το δρώμενο από το Σύλλογο Ποντίων «Σινώπη» και τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Μνήμες Παράδοσης».
Το ραντεβού είχε δοθεί μπροστά από το δημαρχείο.
Με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής, οι Μωμόγεροι με τις παραδοσιακές στολές τους ξεχύθηκαν όλοι μαζί στους δρόμους της Νέας Ιωνίας, πέρασαν από μαγαζιά, ξεσήκωσαν κατοίκους και περαστικούς σκορπίζοντας το γέλιο με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο.
Ο κόσμος τούς κερνούσε χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα, ενώ δεν ήταν λίγοι και αυτοί που ακολουθούσαν το θίασο από κοντά.
- Διαβάστε περισσότερα για την παλαιότερη αυτή μορφή ελληνικού λαϊκού θεάτρου, αλλά και για την ένταξη του εθίμου στον κατάλογο της UNESCO για την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά.