Για απόπειρα παιδοκτονίας κατηγορείται η 24χρονη από τη Γεωργία, η οποία χθες το πρωί άφησε το νεογέννητο αγοράκι της μέσα σε υπόγειο κάδο στο κέντρο της Καλαμάτας, στη συμβολή των οδών Κανάρη και Αριστοτέλους. Το μωρό, όπως δήλωσε στους αστυνομικούς, γεννήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου στο νοσοκομείο της πόλης. «Ήμουν σε απόγνωση» τόνισε, προσθέτοντας ότι δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το μεγαλώσει και ότι ήρθε στην Ελλάδα πριν από μερικές εβδομάδες για να βρει δουλειά.
Στην κατάθεσή της, σύμφωνα με το messinialive.gr, υποστήριξε ότι διάλεξε τυχαία τον κάδο και ότι σήμερα είχε σκοπό να πάει στην Πύλο σε κάτι γνωστούς της.
Το νεογέννητο το βρήκε μια γυναίκα που πήγε χθες στις 6:30 να πετάξει τα σκουπίδια. Άκουσε το κλάμα και άνοιξε την κλειστή χάρτινη σακούλα καταστήματος βρεφικών ειδών μέσα στο οποίο το είχαν τοποθετήσει. Ο κάδος, που έχει αρκετό βάθος, δεν ήταν γεμάτος και η σακούλα ήταν η τελευταία πάνω στο σωρό.
Σύμφωνα με τον δήμαρχο Καλαμάτας που μίλησε στον Alpha, το αγοράκι ήταν τυχερό στην ατυχία του. «Η συγκεκριμένη περιοχή “σηκώνεται” από τις 5 το πρωί. Το απορριμματοφόρο καθυστέρησε να φτάσει λόγω μιας βλάβης. Να ξέρετε ότι αν έφτανε δίπλα στον κάδο το κλάμα του μωρού δεν θα ακουγόταν. Επίσης να πω ότι τα απορριμματοφόρα δεν μεταφέρουν, συμπιέζουν τα απορρίμματα», σημείωσε.