Έρχονται Χριστούγεννα και πολλά πολιτιστικά σωματεία θα βγουν στους δρόμους ψάλλοντας τα κάλαντα από τις ιδιαίτερες πατρίδες τους. Έτσι λοιπόν και οι καλανταριστές των Νέων Εθελοντών της Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών μαζεύτηκαν, την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου, στις εγκαταστάσεις του Πνευματικού Κέντρου Κωνσταντινουπολιτών προκειμένου να κάνουν τις πρόβες τους.
Η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα ζεστή και εορταστική.
Με αχνιστό τσάι και διάφορα γλυκίσματα αλλά κυρίως πολύ γέλιο και καλή διάθεση πραγματοποιήθηκε η πρόβα των νέων, οι οποίοι θα ψάλλουν τα κάλαντα σε Κωνσταντινουπολίτικα ιδρύματα την επόμενη εβδομάδα.