Παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών στη ΜΕΘ Παίδων του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών, η 2χρονη από την Κέρκυρα, που υπέστη βαρύ σηπτικό σοκ, δεν κατάφερε να κρατηθεί στη ζωή. Το παιδί είχε μεταφερθεί εσπευσμένα στις 3 Δεκεμβρίου από την Παιδιατρική του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας. Αν και η κατάστασή του φάνηκε να σταθεροποιείται, εντούτοις υπέστη εμβολικό επεισόδιο.
Η 2χρονη, που ήταν ανεμβολίαστη, είχε λοίμωξη στα μαλακά μόρια των άκρων της, που οδήγησε στο σηπτικό σοκ.
Όπως ανέφερε σήμερα στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η Α’ Επιμελήτρια Παιδιατρικής στο νοσοκομείο της Κέρκυρας, Χρυσούλα Μαραγκού, το συγκεκριμένο ιατρικό περιστατικό ήταν δύσκολο. Όταν η μικρή μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο οι γιατροί δεν μπορούσαν να βρουν τον παλμό της καρδιάς της – λόγω της κακοκαιρίας το C-130 δεν μπόρεσε να απογειωθεί και έτσι η μεταφορά της έγινε οδικώς στην Πάτρα.
Μέσα στη θλίψη για το χαμό του παιδιού τους, οι γονείς, που είναι Ρομά, βρήκαν τη δύναμη και αποφάσισαν να δωρίσουν τα όργανά του για να σωθούν άλλα παιδιά.