Η Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας διοργάνωσε διήμερες εκδηλώσεις για τα 96 χρόνια από την ίδρυση της Νέας Ιωνίας Αττικής, την Κυριακή 8 και τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου. Την πρώτη ημέρα τελέστηκε στον Ιερό Ναό των Αγίων Αναργύρων Αρχιερατική Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Μητροπολίτη Ν. Ιωνίας και Φιλαδελφείας Γαβριήλ και μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των ιδρυτών της πόλεως.
Τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου, στις αίθουσες του Πνευματικού της Κέντρου της Ένωσης, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με παρουσίαση ιστορικών γεγονότων και πολλή μουσική.
Το λόγο πρώτα πήρε καλωσορίζοντας τους θεατές ο γενικός γραμματέας της Ένωσης Κοσμάς Χατόγλου, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε και ο μητροπολίτης Γαβριήλ τονίζοντας μεταξύ άλλων ότι: «…Έχουμε μεγάλη παράδοση και ταυτόχρονα, μεγάλη ευθύνη. Έχουμε μία ταυτότητα μικρασιάτικη προσφυγική, η οποία ταυτότητα αποτελεί και το μοναδικό στοιχείο, το οποίο στην πόλη μας, μαζί με την εφευρετικότητα, μαζί με το επιχειρείν, μαζί με όλα τα μέτρα ανάπτυξης, τα οποία παρουσίασε και προσέφερε η Νέα Ιωνία όχι μόνο στην περιοχή αλλά και σε ολόκληρη την Αττική και σε ολόκληρη την Ελλάδα, δίδουν ακριβώς τον χαρακτήρα της».
(Φωτ.: Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας)
Στη συνέχεια στο βήμα ανέβηκε ο νέος πρόεδρος της Ένωσης Σπάρτης Μ. Ασίας Λουκάς Χριστοδούλου, ο οποίος ήταν και ο κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης. Παρουσίασε άγνωστα ντοκουμέντα (αποκόμματα εφημερίδων, έγγραφα από το αρχείο του πρωθυπουργού των Γενικών Αρχείων του Κράτους, βιβλίων), της ιστορίας της πόλης. Τέλος, χαιρετισμό απηύθυνε και η δήμαρχος Ν. Ιωνίας Δέσποινα Θωμαΐδου.
(Φωτ.: Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας)
Η εκδήλωση έκλεισε με μουσική και τραγούδι. Η Μαρία Σουλτάτου μαζί με τη παραδοσιακή χορωδία Μικρασιατών Λιβαδειάς παρουσίασαν τραγούδια από τις αλησμόνητες πατρίδες.