Ελεύθερη μετά την άσκηση ποινικής δίωξης σε βάρος της αφέθηκε από τον εισαγγελέα η 27χρονη που το βράδυ του Σαββάτου παρέσυρε και στη συνέχεια εγκατέλειψε 14χρονο τη Νέα Πεντέλη. Το αγόρι είχε μόλις κατέβει από το λεωφορείο και προσπαθούσε να διασχίσει τη λεωφόρο 25ης Μαρτίου. Η οδηγός, που κινούνταν στο ρεύμα από Μελίσσια προς Νέα Πεντέλη, στην προσπάθειά της να προσπεράσει το λεωφορείο χτύπησε σοβαρά τον έφηβο.
Αν και τον άφησε αβοήθητο, μισή ώρα μετά η 27χρονη παρουσιάστηκε αυτοβούλως στο Αστυνομικό Τμήμα της Πεντέλης δηλώνοντας ότι έφυγε επειδή πανικοβλήθηκε.
Ο 14χρονος νοσηλεύεται διασωληνωμένος με μηχανική υποστήριξη στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του «Παίδων Αγλαΐα Κυριακού». Φέρει κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις με εγκεφαλικές θλάσεις που προς το παρόν δεν χρήζουν χειρουργικής επέμβασης.
Στη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος της οδηγού αναμένεται να προστεθούν και τα αποτελέσματα από το αλκοτέστ και το τεστ αίματος στα οποία υποβλήθηκε.