Η καταστροφική επέλαση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας στην περιοχή του Πόντου, στις αρχές του 20ού αιώνα, όλα όσα βίωσαν οι Έλληνες εκεί αλλά και κατά τη πορεία τους προς τη μητέρα πατρίδα ή άλλους τόπους, αποτέλεσε την αφορμή για να γράψει και να σκηνοθετήσει ο Άρης Μπινιάρης, ίσως ο πιο ταλαντούχος των σκηνοθετών της γενιάς του.
«Ο χορός της φωτιάς» είναι μια παράσταση για τον Πόντο, καρπός της έρευνας και της ψυχής του Άρη Μπινιάρη που εστιάζει στις γονιμικές ιδιότητες ενός λαού που εγείρεται και μάχεται ενάντια στις δυνάμεις που αρνούνται τη ζωή.
Μέσα από κείμενα της εποχής, επιστολογραφία, άρθρα εφημερίδων και μαρτυρίες αποδίδει ανάγλυφα ως πανανθρώπινο σύμβολο, τον διαχρονικό αγώνα για τη μετάβαση από μια κατάσταση σκλαβιάς προς έναν ορίζοντα απελευθέρωσης.
Μουσική και λόγος συνυπάρχουν και με όχημα τη θεατρική δράση, ανάγουν τα γεγονότα, τον τόπο και τον χρόνο, στο υπαρξιακό και ψυχικό πεδίο των ανθρώπων, εκεί που απηχεί, ολόθυμα, η επιθυμία για τη ζωή και τη δημιουργία.
«Ο χορός της φωτιάς» ανεβαίνει από τις 30 Οκτωβρίου, στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.
Ταυτότητα παράστασης:
- Σκηνοθεσία- κείμενο-δραματουργία: Άρης Μπινιάρης.
- Κοστούμια: Ματίνα Μέγκλα.
- Σκηνικά: Κωστής Καραντάνης.
- Μουσική: Φώτης Σιώτας.
- Φωτισμοί: Στέλλα Κάλτσου.
- Διεύθυνση παραγωγής: Κατερίνα Διακουμοπούλου.
- Βοηθός σκηνοθέτη: Δώρα Ξαγοράρη.
- Videoartist: Γιώργος Δασκαλόπουλος.
- Hair& make-upartist: Άννα-Μαρία Προκοπίδου.
- Βοηθός ενδυματολόγου: Νικόλ Κώτσια.
Ηθοποιοί: Χρήστος Λούλης, Ιωάννα Παππά, Δώρα Ξαγοράρη, Λεωνή Ξεροβάσιλα, Κώστας Σεβδαλής, Γρηγορία Μεθενίτη, Ελένη Μπούκλη, Κατερίνα Δημάτη, Μάνος Πετράκης, Νίκος Τσολερίδης, Ορέστης Χαλκιάς.
Μουσικοί: Μιχάλης Βρέττας (βιολί), Νίκος Μαγνήσαλης (κρουστά), Νίκος Παπαϊωάννου (τσέλο).
Ημέρες και ώρες παραστάσεων:
- Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 20:30.
- Σάββατο: 18:00 & 21:00.
- Κυριακή: 19:00..
Τιμές εισιτηρίων: Διακεκριμένη: 30 €- Φοιτητικό-Ανέργων: 25 € | Α’ Ζώνη: 25 € – Φοιτητικό-Ανέργων: 20 € | B’ Ζώνη: 20 € – Φοιτητικό-Ανέργων: 15 € | Γ’ Ζώνη: 15 € – Φοιτητικό-Ανέργων: 10 €.
Προπώληση εισιτηρίων: ταμείο Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά : 210 4143 310, viva.gr, 2109213310 https://www.viva.gr/tickets/theatre/dhmotiko-theatro-peiraia/o-xoros-ths-fwtias/ https://www.ticketservices.gr/event/o-xoros-tis-fotias/?lang=el
Ώρες Ταμείου Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά:
- Τρίτη έως Παρασκευή: 10:00-14:00 και 18:00-21:00.
- Σάββατο: 16:00-21:00.
- Κυριακή: 16:00-20:00.