Στους 10 ανέβηκαν οι ασθενείς που νοσηλεύτηκαν με λοίμωξη από τον ιό του Δυτικού Νείλου, σύμφωνα με την τελευταία επίσημη αναφορά του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας. Την τελευταία εβδομάδα καταγράφηκαν πέντε νέα περιστατικά. Από το σύνολο των ασθενών, μόνο οι τρεις παραμένουν για νοσηλεία – οι πέντε είχαν συμπτώματα στο κεντρικό νευρικό σύστημα και οι άλλοι πέντε ήπιες εκδηλώσεις.
Μέχρι σήμερα δεν έχει καταγραφεί κανένας θάνατος ασθενούς με λοίμωξη από τον ιό, για το έτος 2019.
Τα δεδομένα επιδημιολογικής επιτήρησης ξεκίνησαν να συλλέγονται από τον Ιούνιο και προέρχονται από τις δηλώσεις που αποστέλλουν οι θεράποντες γιατροί στον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας, καθώς και από την καθημερινή επικοινωνία με εργαστήρια που συμμετέχουν στη διάγνωση.
Ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών εφιστά την προσοχή συνιστώντας τα εξής:
- Χρήση εντομοαπωθητικών στο ακάλυπτο δέρμα και επάνω από τα ρούχα.
- Τοποθέτηση στις οικίες αντικουνουπικών πλεγμάτων (σιτών).
- Χρήση κουνουπιέρων εντομοκτόνων, ανεμιστήρων ή κλιματιστικών, λαμπτήρων κίτρινου χρώματος.
- Απομάκρυνση του στάσιμου νερού από λεκάνες, βάζα, γλάστρες, υδρορροές κλπ.
- Κούρεμα γρασιδιού, θάμνων και φυλλωσιών.
- Πότισμα των φυτών κατά τις πρωινές ώρες.
- Κάλυψη του σώματος με κατάλληλα ενδύματα που προστατεύουν.