Ένα μικρασιάτικο γλέντι όπως παλιά πραγματοποίησε ο Σύλλογος Μικρασιατών Επαρχίας Φαρσάλων το βράδυ της Πέμπτης 18 Ιουλίου, στην πλατεία Μικρασιατών, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας.
Το γλέντι «Πάμε σαν άλλοτε» πραγματοποιήθηκε παρουσία πλήθους κόσμου για δεύτερη χρονιά, και όλα δείχνουν πως θα καθιερωθεί.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν τα χορευτικά του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Ομορφοχωρίου, τα οποία χόρεψαν χορούς από την Καππαδοκία, και του Μορφωτικού-Πολιτιστικού Συλλόγου Νέου Μοναστηρίου με χορούς από την Ανατολική Ρωμυλία. Τα βλέμματα μαγνήτισαν τα μικρότερα παιδιά των διοργανωτών, που παρουσίασαν χαρακτηριστικούς χορούς της Καππαδοκίας.
(Βίντεο: Κώστας Αντωνόπουλος)
Το παρών, μεταξύ άλλων, έδωσε ο δήμαρχος Φαρσάλων Μάκης Εσκίογλου.