Σημαντικές πιέσεις δέχεται στο Χρηματιστήριο Αθηνών η μετοχή της ΔΕΗ, την ώρα που αναζωπυρώνονται οι ανησυχίες των επενδυτών σχετικά με τη ρευστότητα της επιχείρησης. Το μεσημέρι της Πέμπτης η μετοχή κατέγραψε ισχυρές απώλειες άνω του 10%, με την αξία της να υποχωρεί στο 1,8670 ευρώ.
Οι αναταράξεις για την πάλαι ποτέ ισχυρή δημόσια εταιρεία ηλεκτρισμού ξεκίνησαν όταν η διοίκηση ανακοίνωσε τα οικονομικά μεγέθη του 2018.
Πλέον η μετοχή κινείται σταθερά κοντά στο χαμηλότερο επίπεδο των τελευταίων ετών. Ενδεικτικό είναι ότι Μάιο του 2017 η αξία της ξεπερνούσε τα 4 ευρώ, ενώ τον Μάιο του 2018 ήταν πάνω από τα 2,2 ευρώ.
Τα οικονομικά μεγέθη δείχνουν ζημιές 542 εκατ. και κέρδη 127,6 εκατ. ευρώ το προηγούμενο έτος.