Ένα πολιτιστικό συνονθύλευμα δημιουργήθηκε στο 2ο Συναπάντημα Πολιτισμού που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 9 Ιουνίου στο κέντρο «Πολιτεία», στην παραλία της Κατερίνης. Πόντος, Μικρά Ασία, Θράκη και Κρήτη έγιναν ένα για τις ανάγκες της εκδήλωσης, αποδεικνύοντας περίτρανα πως ο πολιτιστικός πλούτος της Ελλάδας είναι τεράστιος. Ο Σύλλογος Ποντίων Πιερίας, ο Σύλλογος Κρητών Πιερίας «Το ξαθέρι», ο Σύλλογος Μικρασιατών Πιερίας και ο Μορφωτικός Σύλλογος Θρακών ένωσαν τα χέρια και παρουσίασαν ένα αξιοζήλευτο πρόγραμμα.
Στόχος της εκδήλωσης ήταν η προβολή της συνεργασίας, της φιλίας, της αλληλεγγύης και της ενότητας μεταξύ ανθρώπων με διαφορετικές πολιτιστικές καταβολές.
Τα χορευτικά τμήματα των διοργανωτών συλλόγων ξεσήκωσαν το κοινό παρουσιάζοντας παραδοσιακούς χορούς από τις ιδιαίτερες πατρίδες τους. Ακολούθησε γλέντι από μουσικούς των συλλόγων, με τον κόσμο να γίνεται ένα χορεύοντας μέχρι αργά το βράδυ. «Ο πολιτισμός ενώνει και προάγει την κοινωνία αξιών, και δημιουργεί συνθήκες βέλτιστης εξέλιξης και ευημερίας στο πλαίσιο αγαστής συνεργασίας μεταξύ των φορέων που έχουν αυτόν ως κύριο στόχο τους. Στο πλαίσιο αυτό διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία το 2ο Συναπάντημά μας» αναφέρεται στο δελτίο Τύπου των διοργανωτών.
Μία μέρα πριν από τη μεγάλη γιορτή οι διοργανωτές είχαν στήσει πάγκους στην πλατεία Ελευθερίας της Κατερίνης με καλούδια από τους τόπους τους, προκειμένου να διαφημίσουν την εκδήλωσή τους – και όπως φάνηκε από την κατάμεστη αίθουσα, τα κατάφεραν.