Από τις αγροτικές φυλακές της Τίρυνθας όπου κρατούνταν φέρεται να απέδρασε ο Γιάννης Μιχαηλίδης, γνωστός και ως ο «τοξοβόλος του Συντάγματος». Ο καταδικασμένος για συμμετοχή στη διπλή ληστεία τραπεζών στο Βελβεντό Κοζάνης και για ένοπλη συμπλοκή με αστυνομικούς στην Πεύκη αναζητείται από νωρίς το μεσημέρι.
Το προσωνύμιο «τοξοβόλος του Συντάγματος» του δόθηκε εξαιτίας μιας φωτογραφίας που τον δείχνει σε συγκέντρωση του 2011 να σημαδεύει με τόξο αστυνομικούς των ΜΑΤ.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι η απουσία του Γιάννη Μιχαηλίδη έγινε αντιληπτή σήμερα κατά την καταμέτρηση. Ωστόσο, η απόδραση πρέπει να έγινε αργά το βράδυ της Πέμπτης. Αστυνομικές πηγές είπαν στον ΣΚΑΪ ότι στις φυλακές της Τίρυνθας ήταν υπεύθυνος για τη φύλαξη αιγοπροβάτων.
Στις έρευνες των αστυνομικών συμμετέχει και η Αντιτρομοκρατική.