Την άμεση διακοπή της λειτουργίας του εργοστασίου στην Κάτω Αχαΐα ανακοίνωσε ο όμιλος Frigoglass, ο οποίος θα μεταφέρει εκτός Ελλάδας την παραγωγή των ανταλλακτικών για ψυγεία. Στην ανακοίνωση που εκδόθηκε σημειώνεται ότι στόχος είναι η βελτίωση της κοστολογικής δομής και η ενίσχυση της μακροπρόθεσμης ανταγωνιστικότητας.
Το συγκεκριμένο εργοστάσιο είναι το πρώτο του ομίλου και είχε εξελιχθεί σε κέντρο παραγωγής ανταλλακτικών για τα υπόλοιπα εργοστάσια στην Ευρώπη.
«Η Frigoglass έχει υλοποιήσει σειρά πρωτοβουλιών κατά το παρελθόν, όπως πρόγραμμα εθελουσίας εξόδου, εκ περιτροπής εργασία, μείωση του μισθολογικού κόστους και μεταφορά παραγωγής από άλλα εργοστάσια του ομίλου προκειμένου η παραγωγική μονάδα της Κάτω Αχαΐας να καταστεί οικονομικά βιώσιμη», αναφέρει η ανακοίνωση.
Στη μονάδα που κλείνει απασχολούνται περίπου 80 άτομα, για τα οποία, όπως σημειώνεται, θα υπάρξει διαβούλευση «προκειμένου να διαμορφωθούν από κοινού οι βέλτιστοι δυνατοί όροι και συνθήκες αποχώρησης, σύμφωνα με τις δυνατότητες του ομίλου».
Δεύτερο λουκέτο σε 72 ώρες
Το λουκέτο της Frigoglass στην Κάτω Αχαΐα είναι το δεύτερο που μπαίνει σε μεγάλη βιομηχανική μονάδα τις τελευταίες 72 ώρες. Προηγήθηκε η απόφαση της της Vivartia να κλείσει το εργοστάσιο στο Πλατύ Ημαθίας που για 45 χρόνια παρήγαγε το Γάλα Βλάχας Εβαπορέ.
Η απόφαση αυτή θα επηρεάσει 82 εργαζόμενους, οι οποίοι έχουν κληθεί να αποδεχθούν πρόγραμμα εθελούσιας εξόδου.
Πλέον το Γάλα Βλάχας Εβαπορέ θα εισάγεται, ενώ η ΔΕΛΤΑ Τροφίμων αφήνει ένα παράθυρο για την επαναλειτουργία του εργοστασίου στο μέλλον.