Την Κυριακή 2 Ιουνίου πραγματοποιήθηκαν τα θυρανοίξια του Ιερού Παρεκκλησίου του Αγίου Ιακώβου του εν Ευβοία, στην Κατερίνη. Παρόντες ήταν δεκάδες πιστοί αλλά και μέλη του Συλλόγου Μικρασιατών Πιερίας, καθώς ο Άγιος είχε μικρασιατική καταγωγή.
Της τελετής ηγήθηκε ο μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος Γεώργιος.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της Μητρόπολης, το παρεκκλήσιο ανήγειραν οι ενορίτες της Αγίας Άννης Κατερίνης, επί της οδού Ελύτη, με μεγάλη προθυμία και αγάπη προς τον Άγιο Ιάκωβο. Στο λόγο του ο μητροπολίτης επαίνεσε τους ενορίτες για το ζήλο τους και ευχαρίστησε όσους κοπίασαν για την ανέγερσή του.
Στο τέλος προσφέρθηκαν σε όλους μικρές εικόνες του Αγίου, ενώ ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί από το Σύλλογο Μικρασιατών Πιερίας.