Τον Οκτώβριο του 2017 η φωνή του Γιώργου Νταλάρα ένωσε τη Σμύρνη με τη Νέα Σμύρνη, σε μια συναυλία στο Μέγαρο Πολιτισμού με την οποία «επισφραγίστηκε» η συνεργασία του Μητροπολιτικού Δήμου Σμύρνης και του Δήμου Νέας Σμύρνης. Έναν χρόνο μετά η προγραμματισμένη αντίστοιχη συναυλία στο Ηρώδειο ακυρώθηκε λόγω καιρού, ωστόσο το ραντεβού του Έλληνα καλλιτέχνη με τη Συμφωνική Ορχήστρα της Σμύρνης ανανεώθηκε και σε λίγες ημέρες το κοινό της Αθήνας θα έχει την ευκαιρία να ζήσει αυτό το μουσικό ταξίδι.
Την Τετάρτη 19 Ιουνίου, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών, ο Γιώργος Νταλάρας και η Συμφωνική Ορχήστρα της Σμύρνης θα ενώσουν τις δύο πλευρές του Αιγαίου υπό τη μουσική διεύθυνση του Χακάν Σενσόι.
Ουσιαστικά πρόκειται για το δεύτερο «μέρος» της πολιτιστικής συνεργασίας των Δήμων Σμύρνης και Νέας Σμύρνης, μια ομπρέλα δράσεων με το τίτλο «Σμύρνη – Νέα Σμύρνη: Γέφυρες πολιτισμού». Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τραγούδια Ελλήνων συνθετών, μπαλάντες της Μεσογείου, παραδοσιακά τραγούδια αλλά και ένα ιδιαίτερο αφιέρωμα στη Μικρά Ασία του Απόστολου Καλδάρα, στο οποίο περιλαμβάνεται το εμβληματικό «Η Σμύρνη μάνα καίγεται».
Τις ενορχηστρώσεις των τραγουδιών υπογράφει ο Κώστας Γανωσέλης, στενός συνεργάτης του Γιώργου Νταλάρα συμπράξεις του με μεγάλες συμφωνικές ορχήστρες σε όλον τον κόσμο. Επί σκηνής θα βρεθούν σπουδαίοι Έλληνες σολίστες, ενώ συμμετέχουν και η Ασπασία Στρατηγού και η χορωδία «Μελωδοί» υπό τη διεύθυνση του Γιώργου Ζιάκα.
- Τετάρτη 19 Ιουνίου στις 21:00 στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού | Προπώληση εισιτηρίων στα ταμεία του Φεστιβάλ Αθηνών και στο ticketmaster.gr.
- Τιμές εισιτηρίων: Διακεκριμένη ζώνη 85 ευρώ | Α’ ζώνη 70 ευρώ | Β’ ζώνη 55 ευρώ | Γ’ ζώνη 45 ευρώ | Άνω διάζωμα 25 ευρώ | Φοιτητικά και ΑμεΑ 15 ευρώ.