Ήταν ο Ρωμιός που λάτρεψαν οι Τούρκοι, ο θρυλικός στράικερ της Φενέρμπαχτσε, ο άνθρωπος που έκανε τους μουσουλμάνους να ανάβουν κεριά στη μνήμη του. Ο Λευτέρης Αντωνιάδης, ο Κιουτσουκαντωνιάδης όπως ήταν γνωστός, παραμένει ένα σύμβολο και για την ελληνική κοινότητα της Κωνσταντινούπολης.
Τα τελευταία χρόνια της ζωής του τα πέρασε στην Πρίγκηπο, όπου γεννήθηκε και έκανε τα πρώτα ποδοσφαιρικά του βήματα.
Εκεί βρίσκεται και ο τάφος του, εκεί το πρωί της Μεγάλης Δευτέρας βρέθηκαν μαθητές από το Ζάππειο και το Ζωγράφειο αλλά και μέλη του Μορφωτικού Συνδέσμου Υψωμαθειών προκειμένου να καταθέσουν στεφάνια.
Στη συνέχεια υπήρξε ξενάγηση στο γήπεδο της Φενέρμπαχτσε στην ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης και στο μουσείο της ομάδας, με τον εκπρόσωπό της να στέκεται ιδιαιτέρως στη συμβολή του Λευτέρη Αντωνιάδη στην ιστορία του τουρκικού ποδοσφαίρου.
Τους μαθητές συνόδευαν ο πρωτοπρεσβύτερος του Οικουμενικού Θρόνου Γιώργος Κασάπογλου, ο πρόεδρος του Μορφωτικού Συνδέσμου Υψωμαθειών Στυλιανός Γκιουλγκιούν, εκπαιδευτικοί, μέλη συνδέσμων της Φενέρμπαχτσε και εκπρόσωποι του Διοικητικού Συμβουλίου της ομάδας.