Είναι έργο του αείμνηστου Γιάννη Παππά και απεικονίζει τον Αλέξανδρο σε νεαρή ηλικία έφιππο. Το περίφημο άγαλμα που αγοράστηκε το 1993 από το υπουργείο Πολιτισμού επί Ντόρας Μπακογιάννη και δωρίστηκε στο Δήμο Αθηναίων μέχρι σήμερα παρέμενε στο προαύλιο του εργαστηρίου του γλύπτη, το οποίο ανήκει στο Μουσείο Μπενάκη.
Για σχεδόν τρεις δεκαετίες υπήρξε ένα πάρε-δώσε προτάσεων για το πού θα πρέπει να τοποθετηθεί και ποιο είναι το κατάλληλο σημείο λόγω του όγκου του.
Μετά από 18 χρόνια από τη δωρεά στο Δήμο Αθηναίων και 14 χρόνια από το θάνατο του γλύπτη, ο ανδριάντας βρήκε τη θέση του στην καρδιά της Αθήνας, στη συμβολή της Αμαλίας με την Όλγας, κοντά στο ναό του Ολυμπίου Διός, απέναντι από το άγαλμα του Λόρδου Βύρωνα.
Το ειδικό βάθρο πάνω στο οποίο τοποθετήθηκε σήμερα είναι σχεδιασμένο από τον αρχιτέκτονα Παντελή Νικολακόπουλο και φτιάχτηκε από το ίδιο κράμα μετάλλου. Τα επίσημα αποκαλυπτήρια θα γίνουν την Παρασκευή.