Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, στο πλαίσιο της προσπάθειάς του για διάδοση της ελληνικής γλώσσας σε χώρες όπου υπάρχουν εστίες ελληνισμού, προσφέρει κάθε χρόνο μέχρι και δώδεκα υποτροφίες για συμμετοχή στο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Ομογενών Εκπαιδευτικών.
Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε ομογενείς εκπαιδευτικούς, που διδάσκουν την ελληνική γλώσσα, έχει τρίμηνη διάρκεια και αρχίζει τον Μάιο κάθε σχολικής χρονιάς. Κατά τη φετινή σχολική χρονιά θα προσφερθεί από τις 10 Μαΐου μέχρι τις 12 Ιουλίου 2019.
Το πρόγραμμα αυτό οργανώθηκε μετά από σχετική απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου της Κυπριακής Δημοκρατίας και στο πλαίσιο της πολιτικής του υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου να συμβάλει στη στήριξη του ελληνισμού της διασποράς και στη διάσωση και διάδοση της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού σε χώρες, όπου υπάρχουν κοιτίδες του ελληνισμού.