Παρά το τσουχτερό κρύο δεκάδες μέλη και φίλοι του Συνδέσμου Μικρασιατών Κωνσταντινουπολιτών «Ρίζες» παρακολούθησαν την εκδήλωση με θέμα: «Τα Βουρλά της καρδιάς μας», την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου, σε αίθουσα εκδηλώσεων του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου στο Χαλάνδρι.
Ο φιλόλογος Θοδωρής Κοντάρας μίλησε στο κοινό για τα Βουρλά της Μικράς Ασίας.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης το σωματείο τίμησε τα αδέλφια και μέλη του σωματείου, Γιώργο και Στέλιο Αμερικάνο. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους μέλη του συνδέσμου, δημοτικοί και περιφερειακοί σύμβουλοι, αθλητές, καλλιτέχνες καθώς και άνθρωποι από το χώρο της ΑΕΚ.
Ακολούθησε ομιλία για τα Βουρλά της Μικράς Ασίας από τον έφορο της ΑΕΚ και μέλος των μουσείων Νίκο Καραμπουρνιώτη μαζί με τον φιλόλογο Θοδωρή Κοντάρα και τον πρόεδρο της Ένωσης Βουρλιωτών Φώτη Καραλή.