Την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019, στη φιλόξενη αίθουσα του Συλλόγου Μικρασιατών Κατερίνης, πραγματοποιήθηκε η εθιμοτυπική κοπή της βασιλόπιτας της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ) για τα Σωματεία Βορείου Ελλάδος.
Κατά τη διάρκεια της τελετής ανατέθηκε στον Πολιτιστικό Σύλλογο Μικρασιατών νομού Λάρισας η διοργάνωση του 3ου Πανελλήνιου Ανταμώματος, το ερχόμενο καλοκαίρι.
Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας, η αντιπεριφερειάρχης Πιερίας Σοφία Μαυρίδου, η εκπρόσωπος του Δήμου Κατερίνης Ροδή Ελευθεριάδου, ο πρόεδρος της ΟΠΣΕ Αντώνης Οραήλογλου, το μέλος της ΟΠΣΕ Μαρία Δραγάτση και ο πρόεδρος του Συλλόγου Πιερίας Αναστάσιος Μπογιατζής.
Η παραλαβή του λάβαρου για το Αντάμωμα του καλοκαιριού
Τη βασιλόπιτα ευλόγησε ο π. Διονύσιος, ο οποίος απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό και τις ευχές του Μητροπολίτη Κίτρους Κατερίνης και Πλαταμώνος Γεωργίου.
Ακολούθησε η ανάθεση της διοργάνωσης του 3ου Πανελλήνιου Ανταμώματος, που θα πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι του 2019 στη Λάρισα. Η πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Μικρασιατών Λάρισας, Δέσποινα Θεοδώρου, παρέλαβε το λάβαρο του Μικρασιατικού Ανταμώματος.
Την εκδήλωση πλαισίωσε μουσικά η χορωδία των διοργανωτών.