Μέσω μηνύματος στο κινητό τους τηλέφωνο θα ενημερώνονται εφ’ εξής επαγγελματίες και κάτοικοι του Εμπορικού Τριγώνου της Αθήας για την ώρα αποκομιδής των απορριμμάτων, όπως ανακοίνωσε ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης, παρουσιάζοντας τη νέα εφαρμογή του Δήμου Αθηναίων.
Το πρόγραμμα «Έξυπνης Αποκομιδής» εντάσσεται στο πλαίσιο ψηφιακών δράσεων στο μεγάλο έργο αποκατάστασης που εκπονεί ο Δήμος Αθηναίων στο Εμπορικό Τρίγωνο, ενώ η χρήση της εφαρμογής σχεδιάζεται να επεκταθεί και σε επιπλέον γειτονιές του κέντρου, μέσα από ειδική υπηρεσία και πλατφόρμα της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας η οποία υλοποιεί το συγκεκριμένο πρότζεκτ.
O Δήμος Αθηναίων εφαρμόζει το σύστημα αποκομιδής απορριμμάτων με ραντεβού, που βασίζεται κυρίως στη συνεργασία της υπηρεσίας Καθαριότητας του δήμου με τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, μπαρ, καφέ κλπ), στην πλατεία Μοναστηρακίου, στον πεζόδρομο της Κοραή, στις οδούς Διονυσίου Αρεοπαγίτου & Μακρυγιάννη, στη συμβολή των οδών Μακρυγιάννη και Βύρωνος καθώς και στην πλατεία Ομονοίας.