Με αθρόα συμμετοχή μελών και φίλων του Συλλόγου Κωνσταντινουπολιτών, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 27 Ιανουαρίου 2019, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μεγάρου του, η ετήσια πανηγυρική τελετή κοπής της βασιλόπιτας.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με τα μελωδικά άσματα της χορωδίας του Συλλόγου.
Ακολούθησε το καλωσόρισμα του προέδρου Γεωργίου Λεύκαρου, ο οποίος αναφέρθηκε στις πολυάριθμες κοινωνικές δράσεις και πολιτιστικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν κατά το 2018, και ιδιαίτερα στην επιτυχημένη υλοποίηση του προγράμματος «Ανοιχτές Πόρτες», που αποσκοπεί στη γνωριμία της νέας γενιάς αλλά και όλων των Ελλήνων με την ιστορική πορεία του κωνσταντινουπολίτικου ελληνισμού τα τελευταία 90 χρόνια μέσω της ιστορίας και προσφοράς του Συλλόγου Κωνσταντινουπολιτών.
Στη συνέχεια έγινε η κοπή της βασιλόπιτας και η τελετή ολοκληρώθηκε με τις τιμητικές βραβεύσεις των ομογενειακών Σχολείων: της Πατριαρχικής Μεγάλης του Γένους Σχολής, της Ζαππείου Σχολής και του Ζωγραφείου Λυκείου, ως φορέων της Παιδείας της Κωνσταντινουπόλεως. Τις βραβεύσεις έλαβαν οι διευθυντές των σχολείων.
Στην εκδήλωση το παρών έδωσαν πολλά μέλη του σωματείου αλλά και βουλευτές, πρέσβεις, εκπρόσωποι πολιτικών και δημοτικών Αρχών, εκπρόσωποι αδελφών σωματείων, συλλόγων και φορέων της Καλλιθέας.