Εγκρίθηκε από το Συμβούλιο Τοπωνυμιών του υπουργείου Εσωτερικών, το αίτημα του Δημοτικού Συμβουλίου της Ρόδου για τη χρήση του Θεού Απόλλωνα Ηλίου, ως επίσημο δηλωτικό σήμα και έμβλημα του δήμου.
Πρόκειται για την ιδιότητα του θεού Απόλλωνα ως «Ήλιος», συνδεδεμένος δηλαδή με το φως.
Συγκεκριμένα, το Συμβούλιο Τοπωνυμιών ενέκρινε ως ιδιαίτερο δηλωτικό σήμα του δήμου Ρόδου την προσωπογραφία του θεού Απόλλωνα, που είναι χαραγμένη στα αρχαία νομίσματα, καθώς σχετίζεται με την σημαντική, διακεκριμένη και περίφημη στο ευρωπαϊκό και διεθνές πολιτιστικό στερέωμα- αρχαία ιστορία και μυθολογία της Ρόδου.
Σχολιάζοντας την απόφαση, ο δήμαρχος Ρόδου Φώτης Χατζηδιάκος εξέφρασε την ικανοποίηση του λέγοντας πως «και τυπικά πλέον με απόφαση του υπουργείου Εσωτερικών, έμβλημα του δήμου Ρόδου ο θεός Ήλιος Απόλλωνας, συμβολίζοντας την ιστορία των 3.000 και πλέον ετών του νησιού και προοιωνίζει το λαμπρό του μέλλον».