Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής (88-79) στη σημερινή «μάχη» με την ΑΕΚ στο παρκέ του PAOK Sports Arena. Στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League, ο «Δικέφαλος» του βορρά είχε διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε την 4η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 10-5. Κορυφαίος για τους Ασπρόμαυρους ήταν ο Ουίλ Χάτσερ (27π., 4 ασ., 1 κλ). Ξεχώρισε για την Ένωση ο Γιόνας Ματσιούλις (20π., 6 ριμπ., 2 ασ). Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79.
Με ήττα 93-76 από τον Ήφαιστο Λήμνου αποχαιρέτησε ο Πανιώνιος το ιστορικό κλειστό της οδού Αρτάκης, το οποίο πρόκειται να κατεδαφιστεί, προκειμένου να κατασκευαστεί στη θέση του ένα καινούριο αθλητικό κέντρο. Η νησιωτική ομάδα πέρασε εύκολα από τη Νέα Σμύρνη, σε αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Α1 και εδραίωσε τη θέση της στην πρώτη οκτάδα, ενώ στον αντίποδα οι Κυανέρυθροι έφτασαν τις επτά διαδοχικές ήττες. Τα δεκάλεπτα: 21-34, 41-52, 59-70, 76-93.
Αν και ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Χολαργός έκανε την ανατροπή και επικράτησε στο «Βενετόκλειο» του Κολοσσού Ρόδου με 81-75 στην παράταση (75-75 κ.α), στο παιχνίδι που έγινε σήμερα για τη 15η αγωνιστική. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν ούτε πόντο και μοιραία γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα, που τους αφήνει «καθηλωμένους» στην τελευταία θέση της κατάταξης. Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 (κ.α.), 75-81 (παρ.).
Στιγμιότυπο από το παιχνίδι Κολοσσός Ρόδου-Χολαργός (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Λευτέρης Δαμιανίδης)
Την παρθενική εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε το Ρέθυμνο, επικρατώντας στο Λαύριο της ομώνυμης ομάδας με 94-93 στην παράταση (82-82 κ.α.) για τη 15η αγωνιστική. Με κορυφαίο τον Στιβ Μπαρτ (21π.) και πολύτιμο συμπαραστάτη τον νεοαποκτηθέντα Άντονι Χίκεϊ (19π.), η κρητική ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από πέντε διαδοχικές ήττες, πέτυχε την τρίτη νίκη της και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία, βάζοντας ταυτόχρονα σε… μπελάδες τους γηπεδούχους. Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 (κ.α.), 93-94 (παρ.).
Η 15η αγωνιστική συνεχίζεται την Κυριακή (27/1) με τις αναμετρήσεις Περιστέρι-Προμηθέας Π. και Ολυμπιακός-Κύμη, ενώ η αυλαία πέφτει τη Δευτέρα (28/1) με το παιχνίδι Παναθηναϊκός-Άρης.