Το αίσθημα μιας «κοινής πατρίδας» που ορίζεται από το αποτύπωμα της διαχρονικής Κωνσταντινούπολης αλλά και η διάχυτη ανάγκη κατοίκησης της μνήμης βρίσκονται στο επίκεντρο της ομαδικής εικαστικής έκθεσης «Τα Ωραία του Πέραν» που φιλοξενείται στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού.
Η επιμελήτρια και ιστορικός τέχνης Ίριδα Κρητικού ζήτησε από 15 εικαστικούς, που είτε έχουν καταγωγή από την Κωνσταντινούπολη είτε έχουν καλλιεργήσει έναν ιδιαίτερο δεσμό με την πόλη, έργα ζωγραφικής και φωτογραφίες.
«Τα Ωραία του Πέραν» πρωτοπαρουσιάστηκαν τον περασμένο Μάρτιο στο Σισμανόγλειο Μέγαρο στην Κωνσταντινούπολη και τον Σεπτέμβριο μεταφέρθηκαν στην Ξάνθη, στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης. Στη δε Αθήνα «εμπλουτίστηκαν» με οικογενειακά κειμήλια των εικαστικών.
Από την ερχόμενη Παρασκευή 1η Ιανουαρίου, και κάθε Παρασκευή, θα υπάρχουν παράλληλες εκδηλώσεις με σειρά δωρεάν διαλέξεων προκειμένου σταδιακά να συγκροτηθεί μια βεντάλια σκέψης και γνώσης με αφετηρία την Κωνσταντινούπολη: Κατερίνα Ζαχαροπούλου – Νίκος Βατόπουλος («Οι πόλεις, η Πόλη και οι στρώσεις της μνήμης», 1/2), Εργαστήριο «Το βιβλίο της Πόλης» (2/2), Αλεξ Παπαϊωάννου («Αναδρομή στα φωτογραφικά ατελιέ της Πόλης», 15/2), Σάββας Τσιλένης («Ο πολεοδομικός σχηματισμός του Ίσιου Δρόμου του Πέραν», 22/2), Σούλα Μπόζη («Ο κινηματογράφος στο Πέραν», 1/3), Κατερίνα Ζαχαροπούλου-Αλέξανδρος Μασσαβέτας («Απόντες και Παρόντες», 8/3).
- Στην εικαστική έκθεση «Τα Ωραία του Πέραν» που θα διαρκέσει έως τις 10 Μαρτίου συμμετέχουν οι: Όλγα Αλεξοπούλου, Νίκος Βατόπουλος, Τάσος Βενετσανόπουλος, Ειρήνη Βογιατζή, Ανδρέας Γεωργιάδης, Κατερίνα Ζαχαροπούλου, Μηνάς Καμπιτάκης, Λήδα Κοντογιαννοπούλου, Ενη Κούκουλα, Αλέξανδρος Μασσαβέτας, Γεύσω Παπαδάκη, Πάρις Πετρίδης, Κωνσταντίνος Πίττας, Βαγγέλης Πουλής, Βιργινία Φιλιππούση.
- Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος», Πειραιώς 254, Ταύρος.