Προσκυνητές από την Κωνσταντινούπολη, τη Νέα Τρίγλια, τη Ραφήνα και άλλες περιοχές στην Ελλάδα όπου διαμένουν απόγονοι των Τριγλιανών προσφύγων αναμένεται να βρίσκονται το πρωί του Σαββάτου στην Τρίγλια, την κωμόπολη της Προύσας στον ιστορικό χώρο της Βιθυνίας. Εκεί για πρώτη φορά από τη Μικρασιατική Καταστροφή θα γίνει κατάδυση του Τίμιου Σταυρού την ημέρα των Θεοφανίων με το Ιουλιανό Ημερολόγιο.
Η Θεία Λειτουργία θα γίνει στον ιστορικό ναό του Αγίου Βασιλείου και η κατάδυση του σταυρού στην προβλήτα της τουρκικής κωμόπολης.
Στη Θεία Λειτουργία θα χοροστατήσει ο Οικουμενικός Πατριάρχης, όπως και πριν από δέκα χρόνια στον ίδιο ναό που αναστηλώθηκε και σήμερα λειτουργεί ως πνευματικό κέντρο με την ονομασία Faruk Çelik Kültür Merkezi. Η πρωτοβουλία ανήκει στον μητροπολίτη Προύσης και ηγούμενο της Μονής Αγίας Τριάδος Χάλκης Ελπιδοφόρο, ο οποίος σε πρόσφατη συνέντευξή του αναφέρθηκε στους δύο ιστορικούς ναούς που έπειτα από δεκαετίες επέστρεψαν σε ελληνικά χέρια.