Μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή ήρθε στην Ελλάδα πρόσφυγας μαζί με τη μάνα και την αδερφή του και με μόνη «αποσκευή» τα ρούχα που φορούσαν. Ο Απόστολος Προύσαλης, ένας από τους τελευταίους Μικρασιάτες πρόσφυγες πρώτης γενιάς, την Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου κηδεύτηκε στα Τρίκαλα έχοντας προλάβει να δει ακόμα και δισέγγονα.
Η ταυτότητά του, την οποία ανέβασε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης η εγγονή του Αρχοντία Προύσαλη, γράφει ημερομηνία γέννησης 1909, ωστόσο οι συγγενείς του λένε ότι είχε γεννηθεί δύο χρόνια νωρίτερα και ότι η πραγματική του ηλικία ήταν 111 έτη.
Ο Απόστολος Προύσαλης είδε το φως της ζωής στο Νιοχωράκι Νικομήδειας. Γονείς του ήταν ο Νίκος Προύσαλης και η Ζηνοβία Μυστακίδη. Το επάγγελμά του στην Ελλάδα, σύμφωνα με την ταυτότητά του, ήταν ξυλουργός, και όπως αναφέρουν τα τοπικά μέσα των Τρικάλων ήταν ο τελευταίος Μικρασιάτης πρόσφυγας της πόλης.