Αθλητές από δώδεκα χώρες θα δώσουν σήμερα και αύριο το παρών στο Αθλητικό Κέντρο «Βούλα Πατουλίδου» του Ευόσμου όπου διοργανώνεται το πρώτο διεθνές τουρνουά πυγμαχίας που είναι αφιερωμένο σε έναν αθλητή που δόξασε την Ελλάδα σε παγκόσμιο επίπεδο τις δεκαετίες του 1930 και του 1940. Ο πυγμάχος αυτός δεν είναι άλλος από τον Αντώνη Χριστοφορίδη, τον πρόσφυγα από τη Μερσίνα της Μικράς Ασίας που έζησε την Καταστροφή της Σμύρνης και έχασε επτά μέλη της οικογένειάς του.
Το Κύπελλο Χριστοφορίδη είναι υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πυγμαχίας και του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου.
Διοργανωτής του τουρνουά, το οποίο είναι το πρώτο που τιμά τον κορυφαίο πυγμάχο που αγωνιζόταν πάντα με κυανόλευκη φανέλα, είναι ο Πυγμαχικός Όμιλος «Ευπάτωρ». Οι αθλητές που έχουν δηλώσει συμμετοχή είναι πάνω από 100, ανήκουν σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, και θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα, την Κύπρο, τη Ρωσία, την Ουκρανία, το Καζακστάν, το Ισραήλ, τη Γερμανία, τη Γουινέα, τις Σεϋχέλλες, τη Λευκορωσία, την Αρμενία και τη Γεωργία.