Το τελευταίο αντίο είπαν σήμερα στο Διδυμότειχο οι συγγενείς και οι φίλοι της 21χρονης Ελένης Τοπαλούδη, που δολοφονήθηκε μαρτυρικά στη Ρόδο την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου. Τραγικές φιγούρες οι γονείς της αδικοχαμένης φοιτήτριας, που δεν μπορούσαν να συνειδητοποιήσουν αυτό που συνέβη στο παιδί τους. Στις 08:00 η σορός της φοιτήτριας μεταφέρθηκε στο σπίτι της, έπειτα από επιθυμία της μητέρας της, η οποία είπε ότι δεν περίμενε ποτέ ότι θα έντυνε το παιδί της νυφούλα για να το βάλει στο φέρετρο. Στις 11:00 ξεκίνησε η εξόδιος ακολουθία, ενώ τη σορό συνόδευσε η μπάντα του δήμου Διδυμοτείχου.
«Η Ελένη ήταν η ελπίδα», είπε στον επικήδειο που εκφώνησε ο δήμαρχος Διδυμοτείχου Παρασκευάς Πατσουρίδης, ενώ ο πατέρας της φοιτήτριας είπε σε τηλεοπτική εκπομπή ότι αν ήξερε ότι κάποιος ενοχλούσε την κόρη του θα είχε πάρει αμέσως το αεροπλάνο.
Το απόγευμα τελέστηκε στη Ρόδο τρισάγιο στη μνήμη της 21χρονης Ελένης, με πρωτοβουλία κατοίκων της περιοχής Πεύκων της Λίνδου και σε κλίμα έντονης συγκίνησης. Δεκάδες Ροδίτες και Ροδίτισσες κάθε ηλικίας βρέθηκαν στο σημείο όπου βρέθηκε το πτώμα της φοιτήτριας και άναψαν κεριά στη μνήμη της. Το τρισάγιο τελέστηκε από τον εφημέριο της Λίνδου αρχιμανδρίτη Σπυρίδωνα Λίγκα, για την ανάπαυση της ψυχής της Ελένης Τοπαλούδη.
Φωτ.: evros24.gr
Η τοπική κοινωνία της Ρόδου είναι συγκλονισμένη και οργισμένη από το στυγερό έγκλημα, το οποίο «πάγωσε» ολόκληρο το πανελλήνιο. Χαρακτηριστικό στοιχείο της αγανάκτησης του κόσμου, ήταν οι αντιδράσεις των πολιτών που βρέθηκαν χθες έξω από τα δικαστήρια και οι οποίοι αποδοκίμασαν με έντονο τρόπο τους φερόμενους ως δολοφόνους.
Για τον λόγο αυτόν οι δύο δράστες οδηγήθηκαν σήμερα πολύ νωρίς το πρωί και κάτω από αυξημένα μέτρα ασφαλείας στο Δικαστικό Μέγαρο Ρόδου, όπου ο εισαγγελέας τούς απήγγειλε κατηγορίες για ανθρωποκτονία και βιασμό.
- Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ.