Στις 2 και 3 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα και συγκεκριμένα στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη το 3ο συνέδριο του Levantine Heritage Foundation, με τίτλο «The Levantines: Identities & Heritage». Η πρώτη μέρα του συνεδρίου άνοιξε με μία ομιλία του καθηγητή Πασχάλη Κιτρομηλίδη και η δεύτερη με μια ομιλία του καθηγητή Αλέξανδρου Κιτροέφ. Κατά τις δύο μέρες αναπτύχθηκαν πολλές ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις για τα δίκτυα των οικογενειών, τις σχέσεις των κοινοτήτων, το εμπόριο, τον κοσμοπολιτισμό των Λεβαντίνων κτλ., ενώ παρουσιάστηκε επίσης και το νέο βιβλίο των Αχιλλέα Χατζηκωνσταντίνου και Γιώργου Πουλημένου Η προκυμαία της Σμύρνης.
Το Levantine Heritage Foundation είναι ένας οργανισμός που εργάζεται για την προαγωγή της έρευνας και τη διατήρηση της κληρονομιάς και του πολιτισμού των Λεβαντίνων.
Οι Λεβαντίνοι έζησαν και δραστηριοποιήθηκαν στην Οθωμανική Αυτοκρατορία από τον 17ο έως και τον 20ό αιώνα. Οι άνθρωποι αυτοί, οι οποίοι ήταν αγγλικής, γαλλικής, ιταλικής, ολλανδικής καταγωγής κ.ο.κ., μετά τη διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας διασκορπίστηκαν σε όλο τον κόσμο. Σκοπός του LHF είναι να φέρει ξανά κοντά αυτούς τους ανθρώπους μέσα από συνέδρια και παρόμοιες δραστηριότητες.
Νίκος Καραμπουρνιώτης