Τη βούλησή τους να εντείνουν τη συνεργασία μεταξύ του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της ουκρανικής πολιτείας, στο πλαίσιο της διαδικασίας για την εκχώρηση αυτοκεφαλίας στην ενιαία Ορθόδοξη Εκκλησία της χώρας, επαναβεβαίωσαν ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και ο πρόεδρος της Ουκρανίας Πέτρο Ποροσένκο, ο οποίος πραγματοποίησε σήμερα επίσκεψη στο Φανάρι. Ο Π. Ποροσένκο, ο οποίος συνοδευόταν από πολυμελές κλιμάκιο στενών συνεργατών του, καθώς και από τον πρέσβη της χώρας του στην Άγκυρα, έγινε δεκτός με θέρμη από τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο. Αμέσως μετά την κατ’ ιδίαν συνάντησή τους στο Πατριαρχικό Γραφείο, ο Οικουμενικός Πατριάρχης και ο πρόεδρος της Ουκρανίας υπέγραψαν, ενώπιον των συνεργατών τους και των πολυάριθμων εκπροσώπων των ΜΜΕ, στην Αίθουσα του Θρόνου, διμερή Συμφωνία Συντονισμού και Συνεργασίας.
Ο Παναγιώτατος χαρακτήρισε ιστορική τη σημερινή ημέρα για τις σχέσεις του Οικουμενικού Πατριαρχείου με την Ουκρανία, ενώ για την υπογραφείσα συμφωνία σημείωσε ότι «θα επισπεύσει την έκδοση του τόμου αναγνωρίσεως της αυτοκεφαλίας της Ορθοδόξου Εκκλησίας εις την Ουκρανία». Παράλληλα, ευχαρίστησε τον πρόεδρο της Ουκρανίας για την παραχώρηση στη Μητέρα Εκκλησία του περικαλλούς Ιερού Ναού του Αγίου Ανδρέα στο Κίεβο, «για να είναι εκεί η μόνιμος παρουσία της Μητρός σας Εκκλησίας της Κωνσταντινουπόλεως εις την πρωτεύουσαν της Ουκρανίας». Επίσης, εξέφρασε την ευχή «να με αξιώσει ο Κύριος να επισκεφθώ εις το εγγύς μέλλον, όπως ελπίζω, για μία ακόμη φορά, την ωραία και φιλόξενον χώραν σας (την Ουκρανία)». Ζήτησε δε, από τον Π. Ποροσένκο να μεταφέρει σε ολόκληρο τον ουκρανικό λαό την ευλογία της Μητρός του Εκκλησίας και την αγάπη του Πατριάρχου.
Νωρίτερα, ο πρόεδρος της Ουκρανίας χαρακτήρισε ιστορική τη σημερινή ημέρα και μεταξύ άλλων τόνισε ότι η διμερής συμφωνία που υπεγράφη «θα βοηθήσει τον ουκρανικό λαό στο δρόμο προς την αυτοκεφαλία, θα σταματήσουν οι αιρέσεις, οι εντάσεις και θα κυριαρχήσει πάλι η ειρήνη στην Ουκρανία». Στην κατ’ ιδίαν συνάντησή τους, τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο πλαισίωσαν ο μητροπολίτης Γαλλίας Εμμανουήλ, ο αρχιεπίσκοπος Παμφίλου Δανιήλ και ο επίσκοπος Έντμοντον Ιλαρίων. Στη συνέχεια, ο Οικουμενικός Πατριάρχης συνόδευσε τον Π. Ποροσένκο στο προσκύνημά του στον Πατριαρχικό Ναό, όπου και ενημερώθηκε για την ιστορία του και τα ιερά κειμήλια που φυλάσσονται σε αυτόν.
(Φωτ.: Οικουμενικό Πατριαρχείο / Facebook)
Συνάντηση με πιστούς από την Ουκρανία
Το απόγευμα, ο Οικουμενικός Πατριάρχης υποδέχθηκε όμιλο προσκυνητών ουκρανικής καταγωγής με επικεφαλής τον πρώην υπουργό Οικονομίας της Ουκρανίας Αλέξανδρο Σλαπάκ. Στη σύντομη ομιλία του επεσήμανε ότι το Οικουμενικό Πατριαρχείο δεν αναμιγνύεται στην πολιτική, αλλά αποκλειστικός οδηγός του είναι οι ιεροί κανόνες και οι διατάξεις της Ορθοδόξου Εκκλησίας: «Εμείς δεν είμαστε εδώ μόνο για τους Έλληνες. Είμαστε για όλους τους oρθοδόξους. Όλα τα έθνη, όλοι οι λαοί, όλες οι φυλές έχουν θέση μέσα στην καρδιά του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Γι’ αυτό είμαστε όντως οικουμενικό πατριαρχείο, που σημαίνει υπερεθνική εκκλησία, η οποία με τη σκέψη της, με την αγάπη της και με την προσευχή της καλύπτει όλα τα έθνη και όλους τους λαούς. Σήμερα έχουμε υπό τη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου μας Γάλλους, Άγγλους, Ουκρανούς, Καρπαθορώσους, Κορεάτες και ούτω καθεξής, δεν κάνουμε διάκριση.
»Κύριε υπουργέ και αγαπητοί ορθόδοξοι χριστιανοί, έχετε και να έχετε πάντοτε την ευλογία της Μητέρας Εκκλησίας της Κωνσταντινουπόλεως. Έχετε και θα έχετε την ευχή και την αγάπη του Οικουμενικού Πατριάρχου. Αυτά τα αισθήματά μας να τα μεταφέρετε στα παιδιά σας, στους συγγενείς σας, σε όλο τον λαό της Ουκρανίας. Πήρατε το βάπτισμα, πήρατε τον χριστιανισμό από το Τσάριγκραντ, την Βασιλεύουσα. Εκείνο το βάπτισμά σας, πριν από 1.030 χρόνια, δημιούργησε έναν πνευματικό δεσμό μεταξύ μας, μεταξύ της Ουκρανίας και της Κωνσταντινουπόλεως, του Κιέβου και του Βυζαντίου, που είναι και θα μείνει ακατάλυτος εις το διηνεκές».