Η Πολιτεία μας, η «Νέα Ιωνία», φτώχυνε, φτώχυνε πολύ τους τελευταίους μήνες. Έφυγαν από τη ζωή, ο ένας ύστερα από τον άλλο, σπουδαίοι άνθρωποι του πολιτισμού: ο Ντίνος Θανόπουλος, ο Παρασκευάς Πασίρογλου, ο Νίκος Βουλγαρέλης, ο Χρήστος Ρουμελιωτάκης, και μόλις χθες ο Γιώργος Μιχαηλίδης.
Ο Γιώργος Μιχαηλίδης, μεγάλος σκηνοθέτης αλλά και συγγραφέας, θα μπορούσε να θεωρηθεί ο κορυφαίος Ιωνιώτης καλλιτέχνης και δημιουργός της σύγχρονης εποχής.
Με τη Νέα Ιωνία συνδέθηκε πολύ στενά από το 1965, όταν και ίδρυσε το πρωτοποριακό «Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας», το πρώτο περιφερειακό θέατρο της εποχής στην Ελλάδα, υπόδειγμα σοβαρής δουλειάς από νέους ανθρώπους οι οποίοι αμέσως μετά θα καταξιωθούν στο χώρο της Τέχνης ως μουσικοί και ως ηθοποιοί. Μετά την περίοδο της χούντας ο Μιχαηλίδης δημιουργεί το δεύτερο «Ανοιχτό Θέατρο»(το πρώτο τόλμησε να το ιδρύσει το 1972), ενώ έχει συνεργαστεί με τα κρατικά θέατρα (Εθνικό, Κρατικό Βορείου Ελλάδος) ανεβάζοντας έργα που άφησαν εποχή (Η μάχη της Αθήνας, Οι γάμοι του Φίγκαρο, Αμεδαίος, Βυσσινόκηπος, και τόσα άλλα. Στη Νέα Ιωνία, σ’ ένα πλημμυρισμένο από χιλιάδες θεατές γήπεδο, το 1995 είχε παρουσιάσει την Ειρήνη του Αριστοφάνη με τον Θανάση Βέγγο.
Παράλληλα σκηνοθετεί στην τηλεόραση σειρές που άφησαν εποχή: τον «Συμβολαιογράφο» με πρωταγωνιστή τον Πολύκαρπο Πολυκάρπου, «Τα Λαυρεωτικά», τους «Άθλιους των Αθηνών» κ.ά.
Όμως ο Μιχαηλίδης δεν ήταν μόνο θεατράνθρωπος, ήταν κι ένας εξαίρετος συγγραφέας. Κινήθηκε ιδιαίτερα στο χώρο του ιστορικού μυθιστορήματος, όπου θα ξεχώριζε κανείς την τριλογία Της μοναξιάς, Της επανάστασης και Της λαγνείας, ενώ στη σειρά «Άγιοι Έρωτες» εξέδωσε τον α΄ τόμο Τα μεγάλα χρόνια, τον β΄ τόμο Τα χρόνια της οργής, και λίγο πριν από το θάνατό του τον γ΄ τόμο, Τα χρόνια της κραυγής και της σιωπής.
Οι ήρωες του Μιχαηλίδη κινούνται συχνά στη Νέα Ιωνία και τη γύρω περιοχή, κι ακόμη συχνότερα στον ελλαδικό χώρο και τη Μικρασία, σε χρόνους παλιούς.
Στο πρώτο μυθιστόρημά του (Πέτρος Δαρζέντας, που κυκλοφόρησε το 1980) τα πάντα εκτυλίσσονται στη Νέα Ιωνία της δεκαετίας του ’50. Με ελαφρά παραλλαγμένα τα ονόματά τους αναγνωρίζει ο παλιός Ιωνιώτης πρόσωπα και πράγματα της εποχής.
Η Ένωση Σπάρτης Μ. Ασίας εύχεται στον αγαπημένο φίλο της «καλό κατευόδιο».
Από την Ένωση Σπάρτης Μ. Ασίας.