Την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018 το Μουσείο Ακρόπολης θα φιλοξενήσει το δραστήριο και έμπειρο Κουαρτέτο Εγχόρδων Αθηνών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών (KOA) για μια συναυλία μουσικής δωματίου στην Αίθουσα του Παρθενώνα. Το Μουσείο Ακρόπολης θα αποτελέσει τον πρώτο σταθμό στη μουσική και μουσειακή περιήγηση της ΚΟΑ στο πλαίσιο του κύκλου μουσικής δωματίου «Μουσικοί Περίπατοι στα μουσεία».
Την ημέρα αυτή, οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα από τις 5:30 μ.μ. να περιηγηθούν την Αίθουσα του Παρθενώνα, όπου θα βρίσκονται αρχαιολόγοι-φροντιστές στη διάθεση του κοινού και στη συνέχεια στις 6:00 μ.μ. να παρακολουθήσουν τη συναυλία.
Το μουσικό πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής:
- Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ (1685-1750) – Contrapuncti I-IV από την «Τέχνη της Φούγκας», BWV 1080.
- Λούντβιχ Βαν Μπετόβεν (1770-1827) – Κουαρτέτο εγχόρδων αρ. 11 σε φα ελάσσονα, έργο 95 «Serioso».
- Γιοχάνες Μπραμς (1833-1897) – Κουιντέτο για κλαρινέτο και κουαρτέτο εγχόρδων σε σι ελάσσονα, έργο 115.
Στο Κουαρτέτο Εγχόρδων Αθηνών συμμετέχουν οι μουσικοί Απόλλων Γραμματικόπουλος (βιολί), Παναγιώτης Τζιώτης (βιολί), Πάρις Αναστασιάδης (βιόλα), Ισίδωρος Σιδέρης (βιολοντσέλο). Συμπράττει ο Σπύρος Μουρίκης (κλαρινέτο).