Το βιβλίο του δημοσιογράφου, συγγραφέα και πρώην βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Γιώργου Λιάνη, για τον Στέλιο Καζαντζίδη, παρουσιάστηκε τη Δευτέρα 8 Οκτωβρίου σε εκδήλωση που διοργάνωσε η Λέσχη Αστυνομικών Θεσσαλονίκης στο αμφιθέατρο του Αστυνομικού Μεγάρου, παρουσία φίλων και θαυμαστών του τραγουδιστή, αλλά και μαθητών σχολείων.
Το βιβλίο λέγεται «Στέλιος Καζαντζίδης-Η φωνή, η ψυχή, η ζωή του» και κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Άγκυρα.
Για τον τραγουδιστή, με τον οποίο τον συνέδεε μακρόχρονη φιλία και από τον οποίο πήρε συνέντευξη πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη, ο Γιώργος Λιάνης είπε ότι ήταν «ένας φιλόσοφος, είχε πειθώ, ήταν ένα ψηλό βουνό με βαθιές χαράδρες».
Σύμφωνα με τον Γιώργο Λιάνη, ο Στέλιος Καζαντζίδης το θείο δώρο που του έδωσε ο Θεός, τη φωνή του, δεν το εκμεταλλεύτηκε αρκετά, δεν έγινε πλούσιος από τους δίσκους του. Όπως ανέφερε, με αποτυχημένες επιχειρηματικές απόπειρες προσπαθούσε να γλυτώσει από το θεϊκό του δώρο και «έβαλε δύο βόμβες», καθώς σταμάτησε μια μέρα εν ψυχρώ να τραγουδάει σε νυχτερινά κέντρα και σταμάτησε να ηχογραφεί για δώδεκα χρόνια και ενώ βρισκόταν στο απόγειό του.
Ο Γιώργος Λιάνης τόνισε ότι ο Στέλιος Καζαντζίδης είναι και θα παραμείνει αρχηγός των τραγουδιστών αυτής της χώρας, ήταν όμως και ένας πολύ διαφορετικός άνθρωπος, σημειώνοντας ότι ήθελε να ζήσει στη Θεσσαλονίκη επειδή είχε κοσμοφοβία στην Αθήνα.
Όπως είπε ο πρώην αναπληρωτής νομάρχης Αττικής Χάρης Πασβαντίδης, ο Στέλιος Καζαντζίδης είχε χιλιάδες φίλους, δεκάδες γνωστούς και ελάχιστους, μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού ανθρώπους, στους οποίους άνοιγε την καρδιά του και εξομολογούνταν τους μύχιους πόθους και σκέψεις τους και ένας από αυτούς ήταν ο Γιώργος Λιάνης.
Αναφερόμενος στον Στέλιο Καζαντζίδη, ο δημοσιογράφος Νίκος Βολωνάκης είπε ότι το όνομά του σημαίνει «μετάληψη λαϊκού ήθους, ανάγνωση με το ύφος βυζαντινού ψάλτη, μελοποίηση με την αυθεντικότητα και τη γνησιότητα της ελληνικής ενδοχώρας, σημαίνει ότι το χάρισμα είναι δώρο του ενός προς όλους, είναι ένα είδος οίστρου που παρασύρει όπως ο πυρρίχιος χορός για τους Πόντιους και ο πεντοζάλης για τους Κρητικούς».
Ο Στέλιος Καζαντζίδης εξέφρασε τις χαρές τους πόνους, τους καημούς των απλών ανθρώπων, ιδιαίτερα των βιοπαλαιστών και των μεταναστών, σημείωσε ο Δημήτρης Μπρούχος, σύμβουλος επικοινωνίας και ποιητής.
«Με την έλευση αυτού του βιβλίου αισθάνομαι ότι ο Στέλιος Καζαντζίδης ήρθε στον τόπο του, την πόλη των λαϊκών φωνών, την πόλη των ερώτων και των παραπόνων, στη Βόρεια Ελλάδα των ξενιτεμένων, του ακάματου ποντιακού ελληνισμού, των αδικαίωτων αγώνων», τόνισε ο δημοσιογράφος Νίκος Δημαράς.
«Ο Γιώργος Λιάνης κατάφερε να δει με ψυχραιμία τον μύθο Στέλιο Καζαντζίδη» , ανέφερε ο πεζογράφος και δημοσιογράφος Γιώργος Σκαμπαρδώνης. «Είναι άλλο το έργο και άλλο η ζωή ενός καλλιτέχνη. Το βιβλίο είναι μία τεράστια διαδρομή, αφοσίωση, καταβύθιση, φιλία και σεβασμός για τον Στέλιο Καζαντζίδη, «ο οποίος είναι μία τεράστια υπόθεση από μόνος του, είναι ανέγγιχτος, ίπταται. Ο Γιώργος Λιάνης δεν μυθοποιεί τον Καζαντζίδη, εξάλλου ο Καζαντζίδης δεν έχει ανάγκη από μυθοποίηση διότι είναι ήδη ένας μύθος. Ο Γιώργος Λιάνης διδάσκει με το βιβλίο του ότι πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα ψύχραιμα», τόνισε.
«Υπήρξε φίλος και του πρέπει να ξεπεράσεις τον εαυτό σου, τα συναισθήματά σου και να μπορείς να κρατήσεις τις αποστάσεις που πρέπει, να είσαι ψύχραιμος και να γράψεις τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Ο Γιώργος Λιάνης κρατάει το ίσον ανάμεσα στον έπαινο και την ψυχραιμία που πρέπει να έχει ένας συγγραφέας».
- Με πληροφορίες από το ΑΠΕ-ΜΠΕ / Κ.Γ.