Το αρχαίο ελληνικό κείμενο συνάντησε την ποντιακή διάλεκτο σε μια μαγική καλλιτεχνική μέθεξη το βράδυ της Κυριακής, στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, στην παράσταση Οιδίπους Τύραννος – καρπό της συνεργασίας της Νέας Ποντιακής Σκηνής του Λάζου Τερζά με το Σύλλογο Ποντίων Μεταμόρφωσης, και με κορυφαίο του χορού των Μωμόγερων τον Κώστα Αλεξανδρίδη.
Οι ερμηνείες των ηθοποιών στην ποντιακή προκάλεσαν δέος στους πόντιους και μη θεατές.
Στο ρόλο του Οιδίποδα ο αεικίνητος Λάζος Τερζάς, της Ιοκάστης η Μαρία Ναβροζίδου, του Κρέοντα ο Γιάννης Εφραιμίδης και του Τειρεσία ο Χάρης Πανικίδης. Πανταχού παρών ήταν και ο ποντιακός «Χορός» που έδινε το στίγμα και το ρυθμό στην εκπληκτική τραγωδία του Σοφοκλή.
Το έργο κατόρθωσε να αναδείξει εκτός από τα κοινά προβλήματα της αρχαιότητας με το σήμερα, και τους ζωντανούς γλωσσικούς αλλά και αξιακούς δεσμούς που ενώνουν τη σύγχρονη εποχή με τον αρχαίο και διαχρονικό Ελληνισμό. Οι προκλήσεις, πολιτικές και οικονομικές μιας πολιτείας που χειμάζεται, βρέθηκαν στο στόχαστρο του σκηνοθέτη, ηθοποιού και καλλιτεχνικού σύμβουλου της «Νέας Ποντιακής Σκηνής» και συγκίνησαν το κοινό.
Στην εκδήλωση παρέστησαν εκπρόσωποι των πολιτικών και θρησκευτικών αρχών της χώρας.
Κείμενο, βίντεο, φωτογραφίες: Σταύρος Καλεντερίδης.