Εκδήλωση για την ημέρα μνήμης της Μικρασιατικής Καταστροφής πραγματοποίησε την Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου ο Σύλλογος Ρεθυμνίων Μικρασιατών, σε συνδιοργάνωση με την Περιφερειακή Ενότητα και το Δήμο Ρεθύμνης.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν στο Μνημείο Μικρασιατικής Καταστροφής που βρίσκεται στην πλατεία Μικρασιατών στο Ρέθυμνο.
Ακολούθησε μουσικοχορευτική παράσταση με τραγούδια και χορούς της «Αιολικής, της Ιωνικής και της Δωρικής γαίας» που από τη μια έφεραν θλίψη και συγκίνηση για τις τραγικές στιγμές της Γενοκτονίας που έζησαν οι Έλληνες της Ανατολής του ’22, και αφετέρου αγαλλίαση, ψυχική ευφορία και θαυμασμό για τον πολιτισμό και τις όμορφες μουσικές που διέσωσαν και διέδωσαν οι απόγονοι των Μικρασιατών προσφύγων.
Ιδιαίτερη συγκίνηση στο ακροατήριο προκάλεσε η ομιλία του Παρασκευά Συριανόγλου, ο οποίος με γλαφυρό ύφος παρουσίασε τα τραγικά γεγονότα της Μικρασιατικής Καταστροφής.
Μετά το τέλος της εκδήλωσης όλοι οι συντελεστές γευμάτισαν παρέα και η μνήμη τους ταξίδεψε στη γη της Μικρασίας.