Με περισσότερες από 70 εκδηλώσεις, τα 53α Δημήτρια θα αποτελέσουν και φέτος την κορυφαία πολιτιστική διοργάνωση της Θεσσαλονίκης.
Οι φετινές εκδηλώσεις θα διαρκέσουν από τις 29 Σεπτεμβρίου έως και τις 21 Οκτωβρίου.
«Το πρόγραμμα είναι ακόμα πιο ”σφιχτό” ημερομηνιών, στοχεύει όμως στην ανάδειξη της σύγχρονης έκφρασης πολιτισμού, στην ένταξη της πόλης στο χάρτη των διεθνών φεστιβάλ» λέει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η αντιδήμαρχος Πολιτισμού στο Δήμο Θεσσαλονίκης και γενική υπεύθυνη της διοργάνωσης των Δημητρίων, Έλλη Χρυσίδου.
Το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου (ώρα 12:00) θα πραγματοποιηθεί συναυλία στα Συμμαχικά Νεκροταφεία Ζέιντελικ, όπου αναπαύονται περισσότεροι από 20.000 στρατιώτες του λεγόμενου «ανατολικού μετώπου» στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, ενώ στις 20:00, την ίδια ημέρα, το Λιμάνι της Θεσσαλονίκης (Προβλήτα Α’ ) θα φιλοξενήσει την τελετή έναρξης των «Δημήτριων». Επίσης, στο φετινό πρόγραμμα περιλαμβάνονται: ημερίδα για τα κοινωνικά κινήματα που «άλλαξαν» τον κόσμο ή… τη θέαση του κόσμου από τον… κόσμο, το Σάββατο 6 Οκτωβρίου στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, μεγάλη έκθεση για την «Κληρονομιά» του συλλέκτη-δωρητή Αλέξανδρου Ιόλα (1907-1987) στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης που ιδρύθηκε χάρη και στη μεγάλη δωρεά του, project, performance, εκθέσεις και εκδηλώσεις στη Ροτόντα, στο Μέγαρο Μουσικής, στα κτήρια του ΚΘΒΕ, στο Αλατζά Ιμαρέτ, στο Δημοτικό Θέατρο «Άνετον», στο λιμάνι, στα Σφαγεία, στο Βαφοπούλειο και το Γενί Τζαμί.
Στο πλαίσιο των Δημητρίων διοργανώνεται φέτος ένα νέο τμήμα, που αφορά την τέχνη του θεάτρου και την προώθηση νέων θεατρικών παραστάσεων σε θεατρικές διοργανώσεις του εξωτερικού (φεστιβάλ κ.ά). Στο πρώτο θεατρικό showcase (από τις 5-11 Οκτωβρίου) θα παρευρεθούν θεατρικοί πράκτορες από όλο τον κόσμο προκειμένου να επιλέξουν και να εξαγάγουν το ελληνικό θέατρο σε διοργανώσεις ανά τον κόσμο.
- Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων ΕΔΩ.
- Χορηγός επικοινωνίας της εκδήλωσης είναι το pontos-news.gr