Μεγάλης ιστορικής και συναισθηματικής αξίας κειμήλια παραχωρούν στην ΑΕΚ, με σκοπό τη δημιουργία του μουσείου που θα αφορά τον ελληνισμό τής καθ’ ημάς Ανατολής με έδρα το νέο γήπεδο (Αγια-Σοφιά) οι Μελιώτες των Μεγάρων, ένας από τους ιστορικότερους μικρασιατικούς συλλόγους στην Ελλάδα, ο οποίος στάθηκε στο πλευρό της ομάδας όταν τέθηκε σοβαρό θέμα περί αδειοδότησης των έργων του νέου της σταδίου.
Κειμήλια από το Μελί, το Λυθρί και τα Βουρλά –τρία σπουδαία και ιστορικά χωριά της Σμύρνης–, τα οποία οι Μελιώτες τα φυλάσσουν ως κόρη οφθαλμού στα σπίτια τους εδώ και περίπου 100 χρόνια.
Εικόνες, μπακίρια, νταβάδες, εργαλεία, κλειδιά σπιτιών, εργόχειρα και κάδρα που έφεραν μαζί τους οι πρόσφυγες του 1914-1922 θα δοθούν με σκοπό τη διάσωση και διάδοση του μικρασιατικού πολιτισμού, της λαογραφίας και της ιστορίας που κρύβει μέσα της η πατρίδα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το Μελί Μεγάρων αποκαλείται και «το χωριό της ΑΕΚ» αφού το ποσοστό των φιλάθλων της μεταξύ των κατοίκων αγγίζει το 95%.
Νίκος Καραμπουρνιώτης