Μετά από 40 χρόνια σιωπής, το αρχαίο Θέατρο Ερέτριας στις 21, 23 και 23 Σεπτεμβρίου υποδέχθηκε το κοινό του με τρεις αρχαίες τραγωδίες. Οι εργασίες αναστήλωσης και αποκατάστασης είναι σε εξέλιξη, ωστόσο φέτος αποφασίστηκε η αυλαία να σηκωθεί και να παρουσιαστούν η Ελένη, ο Οιδίποδας Τύραννος και οι Πέρσες στο πλαίσιο του Πιλοτικού Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος.
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Κέντρου Κλασικού Δράματος και Θεάματος του Παντείου Πανεπιστημίου.
«Το αρχαίο θέατρο της Ερέτριας αποτελεί σταθμό τέχνης, πολιτισμού και ιστορίας, με τεράστια αξία όχι μόνο για την Ερέτρια αλλά για ολόκληρη την Εύβοια και τη Στερεά Ελλάδα. Να αναφέρω ότι το θέατρο αποκαθίσταται σταδιακά, οι εργασίες δεν έχουν ολοκληρωθεί και παραδίδονται κάποιες θέσεις. Μέχρι τώρα παραδόθηκαν 300 θέσεις», δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο αντιπεριφερειάρχης Εύβοιας Φάνης Σπανός.
Το έργο αναστήλωσης, για το οποίο έχει δεσμευτεί 1,5 εκατ. ευρώ από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων, υλοποιείται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Εύβοιας με χρηματοδότηση της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας και τις συντονισμένες ενέργειες του Δήμου Ερέτριας, του Σωματείου «Διάζωμα», των τοπικών συλλόγων αλλά και όλων των πολιτών.