Ελεύθεροι με περιοριστικούς όρους αφέθηκαν μετά την απολογία τους στον ανακριτή Γιαννιτσών ο 48χρονος πατέρας της κοπέλας που άθελά της έγινε η αιτία για το φονικό στην Κρύα Βρύση Πέλλας αλλά και οι δύο φίλοι του. Και οι τρεις κατηγορούνται ότι επιτέθηκαν στον 38χρονο που πυροβόλησε και σκότωσε τη γιαγιά της κοπέλας όταν εκείνη μπήκε μπροστά για να την προστατεύσει. Από τα σκάγια τραυματίστηκαν και η 20χρονη, η 22χρονη αδερφή της που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και ο 74χρονος παππούς της.
Κατά την απολογία τους οι τρεις κατηγορούμενοι έκαναν λόγο για πράξη αγανάκτησης.
Ο 38χρονος, που νοσηλεύεται φρουρούμενος στο «Παπανικολάου», φέρει σοβαρές κρανιοπροσωπικές και ορθοπεδικές κακώσεις – μετά το φονικό προσπάθησε να αυτοπυροβοληθεί στο κεφάλι. Στους περιοριστικούς όρους περιλαμβάνεται και η απαγόρευση στον πατέρα της 20χρονης και στους φίλους του να πλησιάσουν τον δράστη της δολοφονίας και το σπίτι του.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο 38χρονος που κατάγεται από το Αγγελοχώρι πυροβόλησε εννέα φορές αδιακρίτως. Αιτία θεωρείται η ερωτική απόρριψη από την εγγονή της 69χρονης η οποία έπεσε νεκρή από τις αδέσποτες σφαίρες.