Θεωρούνται η πρώτη γνωστή εγκληματική οργάνωση της Κύπρου που από το 1887 έως το 1897 δρούσε ανενόχλητη και σκορπούσε τον τρόμο. Τρία αδέρφια τα οποία έμειναν στην ιστορία ως τα «Χασαμπουλιά» (από το όνομα του μεγαλύτερου, του Χασάν Αχμέτ Πολύς) κατηγορήθηκαν για πολλαπλές ληστείες, 21 δολοφονίες, βιασμούς και αρπαγές γυναικών. Η ληστοσυμμορία έδρασε κατά την περίοδο της Αγγλοκρατίας στις περιοχές της Πάφου και της Λεμεσού και ήταν συμπαθής στον κόσμο μιας και θεωρείται ότι έκλεβε από τους τοκογλύφους και μοίραζε τα λεφτά.
Τα «Χασαμπουλιά» έδωσαν υλικό σε ποιητές, ενώ έγιναν και ταινία από τον Κώστα Δημητρίου. Η φιλμ βασίστηκε σε πραγματικά γεγονότα και έκανε ρεκόρ με 400.000 εισιτήρια.
Η διαβόητη (και ασταμάτητη) συμμορία έρχεται και πάλι στη δημοσιότητα χάρη στις… ανασκαφές που πραγματοποιεί η αρχαιολογική αποστολή του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου στην επαρχία Πάφου στη θέση Πραστειό-Μεσόροτσος. Οι αρχαιολόγοι ανασκάπτοντας κατάλοιπα της Νεολιθικής και Χαλκολιθικής περιόδου και της Πρώιμης και Μέσης Εποχής του Χαλκού βρήκαν και κατάλοιπα κτηρίου του 19ου ή 20ου αιώνα που πιστεύεται ότι ήταν η κρυψώνα της συμμορίας.
Η αρχαιολογική θέση της έρευνας βρίσκεται γύρω από ένα βραχώδες έξαρμα στην κοιλάδα του Διάριζου ποταμού με εκπληκτική θέα στα βουνά και στη θάλασσα. Τα ευρήματα από το νεότερο κτίσμα ίσως ρίξουν φως στη ζωή κατά την αποικιακή διακυβέρνηση αλλά και στη λαογραφική παράδοση της περιοχής. Επιπλέον, βρέθηκε αρχιτεκτονικό στοιχείο που ίσως δείχνει ότι ο οικισμός χρησιμοποιούταν από την Ακεραμική μέχρι την Κεραμική Νεολιθική περίοδο, κάτι που ρίχνει φως σε μια σχετικά άγνωστη φάση της κυπριακής προϊστορίας.
Σε άλλη περιοχή, σε μια επέκταση ενός κυκλικού κτηρίου της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού, βρέθηκε ένα δοχείο που πιθανόν υποδηλώνει τελετουργική κατανάλωση φαγητού μιας και ήταν σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο δάπεδο. Ο οικισμός άλλαξε χαρακτήρα κατά τη Μέση Εποχή του Χαλκού κάτι που φαίνεται από τα νέα στοιχεία που δείχνουν αλλαγές στην κοινωνική οργάνωση και αντανακλούν την έντονη κοινωνική διαστρωμάτωση και την πιο εξεζητημένη αρχιτεκτονική.
Οι ανασκαφές στη θέση Πραστειό-Μεσόροτσος γίνονται υπό τον δρ Άντριου Μακάρθι, βοηθό καθηγητή στο Τμήμα Ιστορίας, Κλασικών Σπουδών και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου. Στο ανασκαφικό πρόγραμμα συνεργάζονται ειδικοί από διάφορες χώρες και φοιτητές.