Σε τέσσερα διαφορετικά υπαίθρια σημεία του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος θα ξεδιπλώσει την τέχνη και την… τεχνική του το Λύκειο των Ελληνίδων, χορευτές του οποίου θα παρουσιάσουν πάνω από 70 παραδοσιακούς χορούς από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, του Πόντου και της Μικράς Ασίας. Έτσι την Παρασκευή από τις 19:30 και μετά η Αγορά, το Κέντρο Επισκεπτών, οι Πίδακες Νερού και το Ξέφωτο θα μετατραπούν σε ένα χοροστάσι χορών και μουσικής με πάνω από 400 χορευτές με τις ανάλογες τοπικές ενδυμασίες.
Νωρίτερα, στον Πύργο Βιβλίων στις 19:00 οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από έμπειρες ενδύτριες τη διαδικασία που απαιτείται για να φορέσει κανείς τις εντυπωσιακές και πολύπλοκες ενδυμασίες.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα στην Αγορά από τις 19:30 έως τις 20:15 θα παρουσιαστούν χοροί από το βορειοανατολικό Αιγαίο και τη Μικρά Ασία, από τα Δωδεκάνησα, τα Επτάνησα και τις Κυκλάδες. Το Κέντρο Επισκεπτών από τις 19:45 έως τις 20:30 θα γεμίσει με Ήπειρο, Θεσσαλία και Πελοπόννησο, ενώ οι Πίδακες Νερού από τις 20:00 έως τις 20:45 θα έχουν Πόντο, Θράκη και Κρήτη.
Η μεγάλη εκδήλωση θα ολοκληρωθεί στο Ξέφωτο, όπου από τις 20:45 και μετά θα παρουσιαστούν βλάχικοι και μακεδονικοί χοροί, ενώ η γιορτή θα κλείσει με τη συμμετοχή και του κοινού, το οποίο θα κληθεί να μπει στα βήματα του καγκελάρη, του ζωναράδικου, του διπλού τίκ’ και του ικαριώτικου.
- Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά το πρόγραμμα.