Μπροστά σε μια εντυπωσιακή αρχαιολογική ανακάλυψη ήρθαν στη Ρώμη, όταν εκτελούσαν χωματουργικές εργασίες για ένα υδραγωγείο σε προάστιο της Ρώμης. Οι εργάτες τυχαία βρέθηκαν μπροστά σε έναν ταφικό θάλαμο του 4ου αιώνα π.Χ., όπου ήταν σχεδόν άθικτος. Η περιοχή είχε ελεγχθεί παλαιότερα και κανένας δεν περίμενε να γίνει μια τέτοια σπουδαία ανακοίνωση.
Ένα μέλος του συνεργείου άνοιξε τυχαία μια τρύπα στην πλευρά του ταφικού θαλάμου, ανακαλύπτοντας έναν αρχαιολογικό θησαυρό.
«Αν η μηχανή τρυπούσε μόλις τέσσερα εκατοστά πιο αριστερά, δεν θα βρίσκαμε ποτέ τον τάφο», δήλωσε ο ειδικός επιθεωρητής αρχαιολογίας της Ρώμης Φρανσέσκο Προσπερέτι. Ο τάφος περιείχε τα οστά τεσσάρων ανθρώπων, τριών ανδρών και μιας γυναίκας, και τα ταφικά αντικείμενα, σχεδόν άθικτα.
Οι αρχαιολόγοι ονόμασαν τον ταφικό θάλαμο «τάφο του αθλητή», καθώς ανάμεσα στα αντικείμενα βρέθηκαν δύο στλεγγίδες, το βασικό εξάρτημα των αθλητών στους αρχαίους ελληνορωμαϊκούς χρόνους. Οι αθλητές χρησιμοποιούσαν τη στρεγγλίδα στο τέλος της προπόνησης ή των αγώνων για να απομακρύνουν από το σώμα τους τον ιδρώτα, τη σκόνη και το έλαιο με το οποίο είχαν αλειφθεί.
Οι σκελετοί στον τάφο ανήκαν σε άνδρες άνω των 35 ετών, οι οποίοι θεωρούνται ηλικιωμένοι για την εποχή. Ο τάφος χρονολογείται μεταξύ 335 και 312 π.Χ., εξαιτίας ενός νομίσματος που βρέθηκε δίπλα σε έναν σκελετό. Από τη μία πλευρά απεικονίζεται η θεά του πολέμου, Μινέρβα, ενώ η άλλη πλευρά ένα κεφάλι αλόγου με τα γράμματα: Romano.
(Φωτ.: Soprintendenza Speciale di Roma)
«Ο οικογενειακός τάφος είναι εντυπωσιακός επειδή παρέμεινε άθικτος και δεν έχει συληθεί ποτέ», δήλωσε ο επιστημονικός διευθυντής της ανασκαφής Στέφανο Μούσκο. Η ποιότητα και τα σχέδια των κεραμικών, που κάποια είχαν μέσα σκελετούς μικρών ζώων, είναι στοιχεία που υποδεικνύουν ότι ο τάφος άνηκε σε μια οικογένεια προνομιακής κοινωνικής τάξης.
Οι αρχαιολόγοι ξεκίνησαν την απομάκρυνση των σκελετών και των αντικειμένων από τον τάφο, προκειμένου να αποσταλούν σε εργαστήριο για να γίνει εξέταση DNA και να προσδιοριστεί η οικογενειακή σύνδεση. Μάλιστα, ένας εμπειρογνώμονας συνέλεξε προσεκτικά αρχαία δείγματα γύρης και φυτών από τον τάφο και θα τα μελετήσει για να αναδομήσει ενδεχομένως τη χλωρίδα και το τοπίο της περιοχής, καθώς και τα ταφικά τελετουργικά. Ο τάφος χαρτογραφήθηκε με έναν ανιχνευτή λέιζερ και, μόλις αδειάσει, θα σφραγιστεί.