Πανέτοιμη για νέες περιπέτειες σε όλη την Ελλάδα είναι η «Μαντάμ Σουσού», η πολυαγαπημένη ηρωίδα του Δημήτρη Ψαθά που μετά από έναν θριαμβευτικό χειμώνα στο θέατρο «Παλλάς» παίρνει τους συζύγους της και την υπόλοιπη παρέα της και πάει διακοπές.
Πού; Σε τουλάχιστον 40 πόλεις της χώρας με πρώτο σταθμό της περιοδείας το Κατράκειο Θέατρο της Νίκαιας!
Η γυναίκα-σταθμός στην καριέρα του Πόντιου συγγραφέα, ο νόμιμος σύζυγός της, η «πέτρα του σκανδάλου» και οι άνθρωποι που της έδωσαν φέτος ξανά πνοή μίλησαν για τα σχέδια τους σε συνέντευξη Τύπου, στο καλαίσθητο εστιατόριο «In Town» στην Αθήνα.
«Είναι μία πολύ ωραία στιγμή όταν πάει κανείς περιοδεία κι ας είναι κάτι δύσκολο. Η περιοδεία θέλει μεγάλη αυτοθυσία και εμείς είμαστε μια πολύ δυνατή ομάδα. Ελάτε να μας δείτε γιατί δεν ξέρω αν θα ξανακάνω ποτέ κάτι τέτοιο…» είπε με χιούμορ η Δήμητρα Παπαδοπούλου που μετά από έναν χειμώνα με την Μαντάμ Σουσού φάνηκε να απολαμβάνει ακόμα περισσότερο τη συνάντηση με την ηρωίδα του Ψαθά.
Κώστας Σπυρόπουλος, Δήμητρα Παπαδοπούλου και Τάσος Χαλκιάς (φωτ.: Γιώργος Καλφαμανώλης)
Η δημοφιλής ηθοποιός έκανε ξεχωριστή αναφορά στους δύο νέους συμπρωταγωνιστές της, τον Τάσο Χαλκιά που αντικαθιστά τον Κώστα Κόκλα ενσαρκώνοντας τον «Παναγιωτάκη» και τον Κώστα Σπυρόπουλο που θα είναι ο νέος «Μηνάς Καντακουζηνός» στη θέση του Άλκη Κούρκουλου, αλλά και τον Πέτρο Λαγούτη που επίσης είναι νέο πρόσωπο στην παράσταση –θα υποδυθεί τον Σταθόπουλο, τον φίλο και συνεργό του Καντακουζηνού στην απάτη.
Η Δήμητρα Παπαδοπούλου δεν παρέλειψε να μιλήσει για τη δυνατή ομάδα που υπάρχει πίσω από αυτή την υπερπαραγωγή και τόνισε πως χωρίς τους συναδέλφους της, σε κάθε πόστο, τίποτα δεν θα ήταν εφικτό.
Ο Τάσος Χαλκιάς, ο νέος φτωχός αλλά ευσυνείδητος «Παναγιωτάκης» εξέφρασε τη χαρά του για αυτή τη θεατρική συνάντηση και υπενθύμισε σε όλους μας ότι έκανε την πρώτη τηλεοπτική επιτυχία του υποδυόμενος τον «Ζορζ», τον κομμωτή της Άννας Παναγιωτοπούλου στην τηλεοπτική μεταφορά της Σουσούς, το 1980.
Τάσος Χαλκιάς, Πέτρος Λαγούτης και το τεράστιο ψάρι! (φωτ.: Ελένη Νίτσου)
Λίγο αργότερα, ο δημοφιλής ηθοποιός έκανε όλους να σκάσουν στα γέλια όταν έφυγε και επέστρεψε στο εστιατόριο με ένα τεράστιο… ψάρι, από αυτά που θα πουλάει ως «Παναγιωτάκης» σε όλη τη χώρα. Δίπλα του ήταν ο Πέτρος Λαγούτης.
Από την πλευρά του ο Κώστας Σπυρόπουλος είπε πόσο χαρούμενος είναι με αυτή τη συνεργασία, καθώς είναι η πρώτη φορά που συναντιέται στο θεατρικό σανίδι με τους εκλεκτούς συναδέλφους του, μίλησε για το πώς ανακάλυψε το έργο του Δημήτρη Ψαθά και στάθηκε στους παραγωγούς της παράστασης που σε μια εποχή οικονομικής κρίσης επενδύουν στην τέχνη.
Η Δήμητρα Παπαδοπούλου γελάει με τα αστεία του Κώστα Σπυρόπουλο, υπό το βλέμμα της Μαργαρίτας Δρούτσα (φωτ.: Πόπη Παπαγεωργίου/ pontos-news.gr)
Πράγματι, το εντυπωσιακό είναι πως η γυναίκα-θρύλος του Μπύθουλα θα φύγει για καλοκαιρινή περιοδεία με παρέα εξίσου μεγάλη με αυτή που είχε το χειμώνα στο «Παλλάς» και για αυτό κατά τη συνέντευξη Τύπου μίλησαν όλοι για θεατρική υπερπαραγωγή. «Χρωστούσαμε την επιστροφή της Σουσού, στην ίδια αλλά και στους θεατές που δεν την είδαν το χειμώνα. Ξαναγυρίσει λοιπόν ανανεωμένη σε σκηνικά και σε σκηνοθεσία του Γιάννη Κακλέα, σε μία περιοδεία 40 παραστάσεων σε όλη την Ελλάδα. Ξεκινάμε την καλοκαιρινή περιοδεία στις 25 Ιουνίου από το Κατράκειο θέατρο της Νίκαιας, όπου με μεγάλη χαρά θα φιλοξενήσουμε να δουν την παράσταση ευπαθείς κοινωνικές ομάδες και το χειμώνα θα καταλήξουμε στη Θεσσαλονίκη» δήλωσε ο Πάνος Κατσαρίδης των Θεατρικών Σκηνών.
Στη Θεσσαλονίκη η παράσταση αναμένεται να μείνει από το Νοέμβριο έως τον Ιανουάριο του 2019.
Η κόρη του Δημήτρη Ψαθά και εκδότρια των Απάντων του, Μαρία Ψαθά μίλησε στο pontos-news.gr για την περιοδεία της ηρωίδας που δημιούργησε ο Πόντιος συγγραφέας και λατρεύει όλη η Ελλάδα δεκαετίες τώρα.
Κώστας Σπυρόπουλος, Μαρία Ψαθά και Τάσος Χαλκιάς (φωτ.: Ελένη Νίτσου)
«Η «Μαντάμ Σουσού» το κοσμαγάπητο έργο του πατέρα μου που γράφτηκε προπολεμικά το 1938 και παίχτηκε για πρώτη φορά στο θέατρο μέσα στον πόλεμο του 1940 αποδείχτηκε πως αποτελεί το κορυφαίο του έργο. Ένα έργο κλασικό, που αντέχει στο χρόνο. Η «Μαντάμ Σουσού» έχει αγαπηθεί και έχει μεγαλώσει γενιές Ελλήνων, είναι ένα έργο διαχρονικό και αυτό το αποδεικνύει η τεράστια προσέλευση, η 100% καθημερινή προπληρότητα του 1480 θέσεων θέατρου «Παλλάς» όπου παίχτηκε το χειμώνα καταρρίπτοντας όλα τα ρεκόρ!!!!! Φέτος το καλοκαίρι είναι η πρώτη φορά που το έργο θα περιοδεύσει σε όλη την Ελλάδα και μάλιστα ύστερα από απαίτηση του κοινού. Πρόκειται για μία τεράστια παραγωγή με 18 ηθοποιούς, ζωντανή μουσική, συνεχή εναλλαγή σκηνικών και πρωταγωνιστές τους Δήμητρα Παπαδοπούλου, Τάσο Χαλκιά και Κώστα Σπυρόπουλο. Νοιώθω μεγάλη συγκίνηση γιατί η φετινή θριαμβευτική πορεία της Μαντάμ Σουσούς συμπίπτει με τα 40 χρόνια από το θάνατο του αγαπημένου μου πατέρα» τόνισε.
Η Μαντάμ Σουσού σε όλη την Ελλάδα
Οι πρώτοι σταθμοί της περιοδείας της πρωταγωνίστριας του Μπύθουλα είναι:
- 25 Ιουνίου: Νίκαια / Κατράκειο Θέατρο
- 27 Ιουνίου: Πετρούπολη / Θέατρο Πέτρας
- 29 & 30 Ιουνίου: Χαλκίδα / Αμφιθέατρο πρώην Νομαρχίας Χαλκίδας
- 01 & 02 Ιουλίου: Παπάγου / Δημοτικό Κηποθέατρο
- 03 Ιουλίου: Πειραιάς / Βεάκειο θέατρο
- 05 & 06 Ιουλίου: Χανιά
- 08 & 09 Ιουλίου: Ρέθυμνο
- 10,11 & 12 Ιουλίου: Ηράκλειο.
Στην παράσταση πρωταγωνιστούν οι Δήμητρα Παπαδοπούλου, Κώστας Σπυρόπουλος και Τάσος Χαλκιάς. Παίζουν αλφαβητικά: Ηλιάννα Γαϊτάνη, Μελέτης Γεωργιάδης, Γιάννα Ζιάννη, Χρύσα Κλούβα, Φαίη Κοκκινοπούλου, Νικολέτα Κοτσαϊλίδου, Λάμπρος Κτεναβός, Ρόζα Κυρίου, Πέτρος Λαγούτης, Τζεφ Μαράουι, Σοφία Μιχαήλ, Θάνος Μπίρκος, Βασίλης Χαλακατεβάκης, και Γιώργος Ψυχογιός. Τραγουδάει η Ειρήνη Ψυχράμη.
Την απόδοση του κειμένου έχει κάνει η Δήμητρα Παπαδοπούλου. Η σκηνοθεσία-δραματολογική επεξεργασία είναι του Γιάννη Κακλέα. Τα σκηνικά υπογράφει ο Μανόλης Παντελιδάκης. Τα κοστούμια είναι των Νίκο Χαρλαύτη, Σοφίας Νικολαϊδη. Την ενορχήστρωση έχει κάνει ο Δημήτρης Σιάμπος και η Μαρίζα Ρίζου υπογράφει τη μουσική. Την κινησιολογική επιμέλεια Κυριάκος Κοσμίδης. Οι φωτισμοί είναι της Ελευθερίας Ντεκώ και οι φωτογραφίες του Γιώργου Καλφαμανώλη. Τη διεύθυνση επικοινωνίας και τις δημόσιες σχέσεις έχει η Μαργαρίτα Δρούτσα, ενώ την οργάνωση της περιοδείας έχει η εταιρεία «Χρόνος Δράσεις Πολιτισμού».
Η προπώληση έχει ήδη ξεκινήσει ηλεκτρονικά μέσω του δικτύου www.viva.gr και από τα ταμεία του θεάτρου Παλλάς. Ισχύουν ειδικές τιμές για ομαδικές κρατήσεις τηλ. επικοινωνίας 210 3639343.
Πόπη Παπαγεωργίου
- Το pontos-news.gr είναι χορηγός επικοινωνίας της παράστασης.