Άφθονο γέλιο σκόρπισε η θεατρική παράσταση «Ο μαλέας και ο βασιλέας», που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 στο αμφιθέατρο του Γιαννακοχωρίου Νάουσας με αφορμή τη γιορτή του Ιερού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
Οι κάτοικοι του Γιαννακοχωρίου, καλοί γνώστες της ποντιακής διαλέκτου, απόλαυσαν με την ψυχή τους την κωμωδία και χειροκρότησαν θερμά τους ήρωες του έργου, που προσπαθούσαν να αποσπάσουν με τα ψέματά τους το σακούλι με τα μαλάματα που τους πρόσφερε ο βασιλιάς.
Την ποντιακή κωμωδία του Ιωάννη Κοσμίδη «Ο μαλέας και ο βασιλέας» παρουσίασε ο Σύλλογος Ποντίων Νεάπολης Θεσσαλονίκης σε σκηνοθεσία του Μάκη Παπαδόπουλου. Έπαιξαν οι ηθοποιοί: Πέτρος Καλλιονίδης, Παναγιώτης Κωνσταντινίδης, Γιάννης Μηχαηλίδης, Μάκης Παπαδόπουλος, Δημήτρης Κωνσταντινίδης, Σούλα Καρρά, Κατερίνα Μπίλη, Χαράλαμπος Πιπερόπουλος, Βλαδίμηρος Θεοδωρίδης, Αναστασία Στεφανίδου, Βαρβάρα Στεφανίδου, Στέλιος Ταλαγκόζης και Αρχοντία Κεϊσίδου.
Η μουσική επιμέλεια ήταν του Δημήτρη Βασαΐτη, στο τραγούδι ήταν ο Γιώργος Μπίλης (δικοί του και οι στίχοι του τραγουδιού), ενώ λύρα και νταούλι έπαιξαν ο Κώστας Κυριακίδης και ο Δημήτρης Ευθυμιάδης αντίστοιχα.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Νάουσας Γιάννης Παρθενόπουλος, ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού Σταύρος Βαλσαμίδης και οι θεατρόφιλοι κάτοικοι του Γιαννακοχωρίου. Η θεατρική παράσταση πραγματοποιήθηκε από την Εύξεινο Λέσχη Ποντίων Νάουσας σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό-Αθλητικό Σύλλογο Γιαννακοχωρίου και ήταν υπό την αιγίδα του Δήμου Νάουσας.
- Φωτογραφίες: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Νάουσας.