Η Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας διοργανώνει την 29η Ετήσια Σκακιστική Συνάντηση στο Πνευματικό Κέντρο της Ένωσης (Αλατσατών 27, Ν. Ιωνία) την Κυριακή 10 Ιουνίου. Η ώρα έναρξης του τουρνουά έχει οριστεί για τις 10 το πρωί και η λήξη του στη 1 το μεσημέρι.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, δημοσίων και ιδιωτικών, της Νέας Ιωνίας και των όμορων δήμων.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ελβετικό σύστημα 5 γύρων. Στον πρωταθλητή κάθε τάξης θα απονεμηθεί κύπελλο, στον δεύτερο και τρίτο μετάλλιο, και στο πρώτο κορίτσι χρυσό μετάλλιο. Όλοι οι μαθητές θα πάρουν αναμνηστικά μετάλλια. Οι αγώνες θα γίνουν χωρίς παράβολο. Ο αριθμός των μαθητών είναι ορισμένος (120) και θα κρατηθεί προτεραιότητα.
Δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα: 6936 112045 (Νίκος Χατόγλου), 210 2770978 (σύλλογος).