Κατάφερε να γίνει το θέμα συζήτησης των δυο ημιτελικών της φετινής Eurovision. Το τραγούδι «Fueguo» με το οποίο η Ελένη Φουρέιρα εκπροσωπεί την Κύπρο στον 63ο ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού θεωρείται φαβορί, και μάλιστα έχει κλέψει την προσοχή από τον Αλεξάντερ Ρίμπακ, τον νικητή του 2009 που επέστρεψε στη Eurovision και χθες πήρε για τη Νορβηγία ένα από τα δέκα εισιτήρια του δεύτερου ημιτελικού.
Το τραγούδι της Κύπρου έχει ήδη κερδίσει τους χρήστες του YouTube καθώς βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από το τραγούδι της Νέτα Μπαρζιλάι με το οποίο εκπροσωπεί το Ισραήλ – πρόκειται για ένα ακόμα φαβορί του φετινού διαγωνισμού. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Google, τρίτο δημοφιλές τραγούδι είναι αυτό της Τσεχίας.
Ο μεγάλος τελικός είναι αύριο στις 22:00 (μετάδοση από την ΕΡΤ).
Εισιτήριο χωρίς να διαγωνιστούν στην ημιτελική φάση έχουν πάρει οι Big Five (Ισπανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία), καθώς και η διοργανώτρια Πορτογαλία. Εκτός από την Κύπρο, το Ισραήλ, τη Νορβηγία και την Τσεχία προκρίθηκαν οι εξής χώρες: Σερβία, Μολδαβία, Ουγγαρία, Ουκρανία, Σουηδία, Αυστραλία, Δανία, Σλοβενία, Ολλανδία, Αυστρία, Εσθονία, Λιθουανία, Βουλγαρία, Αλβανία, Φινλανδία και Ιρλανδία.
Το «Fuego», σύμφωνα με το πρόγραμμα του τελικού, θα ακουστεί 25ο, δηλαδή προτελευταίο, ενώ οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές της Ελένης Φουρέιρα θα εμφανιστούν στη σκηνή της Altice Arena στο πρώτο μισό της βραδιάς – εξαίρεση αποτελεί το Ισραήλ, καθώς η Νέτα Μπαρζιλάι θα εμφανιστεί 22η.