Η Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος και σύσσωμος ο μικρασιατικός ελληνισμός αποχαιρετούν σήμερα τον γιατρό και συγγραφέα Νίκο Χόρμπο, με καταγωγή από τη Φώκαια Μικράς Ασίας. Η κηδεία του θα γίνει στις 18:00, στον Ιερό Ναό Προφήτη Ηλία στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης.
Ο εκλιπών αφήνει πίσω του ένα αρχείο μοναδικό σε πανελλήνιο επίπεδο.
Ο Ν. Χόρμπος ανέδειξε το θέμα της σφαγής Φώκαιας, το 1914, ταυτοποιώντας τις φωτογραφίες του αρχείου του Φελίξ Σαρτιώ, ενώ το βιβλίο του Π. Φώκαια Μικράς Ασίας υπήρξε ανεκτίμητη πηγή έρευνας για τις νέες γενιές. Δημιούργησε τη Βιβλιοθήκης της Ιωνικής Εστίας Θεσσαλονίκης με πάνω από 1.000 βιβλία με θέμα την αγαπημένη του Μικρά Ασία.
Αναγνωρίζοντας το μεγάλο έργο του, στις 12 Ιουνίου 2017 ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νέας Φώκαιας Χαλκιδικής έδωσε το όνομα του στο νέο Πολιτιστικό Κέντρο της περιοχής, ενώ η ΟΠΣΕ τον τίμησε με ειδική πλακέτα κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης κοπής της πίτας της τον Ιανουάριο στη Θεσσαλονίκη.